Informacje i regulamin

1. Podstawowym tematem tej strony jest sprzęt obserwacyjny, fotograficzny, a także akcesoria używane z ww urządzeniami.
2. Wszelkie wpisy i publikacje zawarte na stronie wzrokowiec.com są prywatnymi opiniami ich autorów, i tylko oni ponoszą za nie odpowiedzialność.
3. Zdjęcia zamieszczone w testach i opiniach zostały wykonane przez autorów tekstów i są ich własnością.
4. Właściciel strony nie wyraża zgody na publikowanie treści naruszające dobra osobiste innych osób a także niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
5. Właściciel strony nie wyraża zgody na publikowanie reklam oraz ogłoszeń komercyjnych. Dopuszczalne jest zamieszczanie ogłoszeń prywatnych w stosownym dziale na forum.
Osoby lub firmy zainteresowane przekazaniem urządzeń do testów proszę o kontakt za pośrednictwem formularza.
6. Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.


Testy, opinie, pierwsze wrażenia –takie oznaczenia spotkacie na stronie.

Pierwsze wrażenia – kilka uwag o sprzęcie oglądanym zbyt krótko, by przygotować bardziej obszerny, szczegółowy opis. Pojawia się, gdy uznamy iż warto podzielić się nawet tak skąpymi informacjami.
Opinia to już więcej – wynika z dłuższego użytkowania, ale niekoniecznie podajemy w niej wszystkie informacje, być może nie było sposobności lub czasu na pełne badanie, jakie znajdują się dopiero w teście.
Test – jego publikacja jest zwieńczeniem dłuższego obcowania z urządzeniem właśnie pod kątem sprawdzenia go jak najdokładniej w możliwie różnorodnych warunkach. W teście zawsze podajemy ocenę i sugerowane zastosowania.

Ze względu na niemożność bezpośredniego porównania i „punktowania” lornetek o różnym przeznaczeniu wprowadziłem podział na trzy kategorie:

Mini – z obiektywami poniżej 30mm.
Małe – z obiektywami 30-33mm
Standard – z obiektywami 35-50mm i źrenicą wyjściową 3-6mm.
Specjalistyczne – z obiektywami powyżej 50mm lub źrenicą ponad 6mm.

Punkty w testach*
100% otrzymuje lornetka idealna w danej kategorii niezależnie od jej ceny. Nie oczekujcie zatem, że sprzęt za np. 500zł zbliży się w całkowitej punktacji do modeli za kilka tysięcy zł, w których większość parametrów powinna być na co najmniej dobrym poziomie. Krótko mówiąc ~50% i 500zł-700zł może oznaczać całkiem przyzwoitą lornetkę.

* Zapis dotyczy testów opublikowanych przed 23.06.2017, pracujemy obecnie nad modyfikacja sposobu oceniania.