Lornetka dla dziecka

Co jakiś czas pojawiają się pytania -co kupić młodemu miłośnikowi obserwacji przyrodniczych?

I Małe dziecko, mały problem.

Gdy nasz np. 3 letni smyk zapragnie mieć lornetkę, to raczej by bawić się w obserwacje, niż faktycznie podziwiać przy jej pomocy otoczenie. Jeśli tak jest w istocie, wystarczy kupić pierwszą z brzegu, która mu się spodoba. Prawdopodobnie kształt czy kolor będą bardziej istotne niż parametry optyczne. Unikajmy jednak konstrukcji typu zoom – są niskiej jakości, awaryjne, o fatalnym obrazie i bardzo małym polu widzenia. Najlepiej wybrać powiększenie 6x – 8x i obiektyw 21-25mm. Koniecznie należy sprawdzić kolimację, tzn. czy obraz jest prawidłowy, nie podwójny, nie powoduje zawrotów głowy lub bólu oczu, oraz możliwość ustawienia odpowiedniej ostrości.

Jeśli na lornetkach się nie znamy, kupujemy nowy produkt w sklepie i to w miarę możliwości specjalistycznym, gdzie będziemy mogli liczyć na poradę i pomoc przy sprawdzeniu lornetki. Kontrola jakości w przypadku masowej chińskiej produkcji nie jest zbyt dobra, szczególnie przy najtańszych produktach mamy szanse trafić na sprzęt nienadający się do użycia.
Chyba najtańszą sensowną propozycją jest ważący 225g Celestron 8×21 UpClose G2 za około 70zł, bardzo podobne lornetki można także spotkać pod innymi markami.
Dedykowany dzieciom Bresser Junior 6×21 kosztuje nieco ponad 110zł.

II Obserwator

Dziecko w wieku 4-5 lat może już zacząć używać lornetki zgodnie z jej przeznaczeniem i w takim wypadku musimy na zakup przeznaczyć trochę więcej czasu i pieniędzy. Minimum 200-300zł, jeśli ma być to lornetka, a nie zabawka w jej kształcie. Zwiększając budżet do około 500zł możemy kupić już całkiem przyzwoitą lornetkę, która da sporą przyjemność z obserwacji, będzie także lepiej wykonana co przekłada się na trwałość i niezawodność.

Mały obserwator może mieć początkowo trudności z odnalezieniem interesującego go obiektu w lornetce, z tego względu warto wybierać urządzenia o możliwie dużym polu widzenia. Warto także pozostać przy powiększaniach rzędu 6x-8x zapewniających stabilność obrazu i dużą głębię ostrości.

Wybierając lornetkę trzeba koniecznie zwrócić uwagę na minimalny rozstaw okularów. Szerokość lornetki także nie powinna być zbyt duża, aby nie utrudniać operowania pokrętłem ostrości. Kolejny element to waga – najlepiej poniżej 500g, uszczelniona konstrukcja także jest mile widziana.

Poniżej kilka propozycji:

Pentax Up 8×21: 230zł
Nikon 8×25 Sportstar EX DCF: 300zł
Opticron Adventurer T WP 6,5×32: 350zł
Opticron Adventurer T WP 8×32: 380zł
Vortex Raptor 8,5×32: 439zł
Kowa 6×30 YF: 459zł
Kowa 8×30 YF: 509zł
Pentax Papilio II 6,5×21: 599zł

Bardzo fajną lornetką dla młodszych użytkowników jest też opisany niedawno Leupold Yosemite 6×30

W tekście podaję przybliżone ceny sklepowe. Lornetki używane, w dobrym stanie, można kupić za 50-70% ceny początkowej.

6 myśli na temat “Lornetka dla dziecka”

 1. Witam,

  Dziekuje za artykul. Wlasnie poszukuje lornetki dla moich synow (6 i 8 lat).

  Moja uwage zwrocil model Nikon 8×25 Sportstar EX DCF. Widzialam, ze istnieje tez ten sam model, ale z powiekszeniem 10-krotnym. Czy uwaza Pan, ze rowniez nadawalby sie dla dzieci (i dla rodzicow) ?

  Dziekuje.
  Iwona

  1. Dzień Dobry,
   dla dzieci w tym wieku powiększenie 8x będzie zdecydowanie lepsze. Łatwiej „namierzyć” interesujący obiekt i utrzymać go w kadrze.
   10×25 sprawdza się tylko w lornetkach wysokiej klasy.

   Ten Nikon nie jest rewelacyjny, największy plus to rozmiar i pole widzenia.

  1. Bardzo dziekuje za odpowiedz i sugestie dotyczace lornetek. Z proponowanych przez Pana modeli podoba mi sie Olympus, ale model 7×35 wydaje sie nie byc dostepny. Jest sporo ofert modelu 8×40 DPS-I, czy rowniez polecalby go Pan ?
   Wezme rowniez pod uwage Opticron Adventurer T WP 6,5×32. Chcialabym nie przekroczyc kwoty 400zl.

    1. Dziekuje za pomoc. Zapytam w lokalnych sklepach o Olympusa 7×35, a jesli nie dostane, bede szukac Opticrona 8×32. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz