Vortex Viper HD 85 z okularem 20-60x

Lunetę do testu wypożyczyła firma Edredon.


Dane techniczne

Średnica soczewki obiektywu: 85 mm
Powiększenie: 20-60 x
Liniowe pole widzenia: 37,7 -16,7 m/1000 m
Kątowe pole widzenia: 1,9° -1°
Minimalna odległość ogniskowania: 11 m
Odległość od oka: 19,6 -17,8 mm
Źrenica wyjściowa: 4,2 -1,4 mm
Waga: 2166 g
gwarancja: dożywotnia
cena 3900zł


W ramach odpoczynku od testowania lornetek postanowiłem wyciągnąć z szafy lunetę. Wyciągnąłem i … schowałem – nie zmieściła mi się do plecaka.
Viper jest naprawdę duży i ciężki, szczególnie w porównaniu do Opticrona MM4 77mm. Testy terenowe musiałem odłożyć, zadowalając się oględzinami dostarczonego zestawu.

W dużym kartonie otrzymujemy lunetę z dekielkami, okular zoom, pokrowiec, szmatkę i dokumenty.
Luneta jest starannie i ładnie wykonana – może się podobać. Wygląda solidnie, a pokrętła działają z dobrym i równym oporem. Jedyne co mi przeszkadzało, to zawadzanie dłonią o stopkę od głowicy podczas ustawiania ostrości.


Przyszedł w końcu czas na sprawdzenie lunety na powietrzu.
Tu niestety nie było już tak pięknie. Dobry obraz otrzymujemy tylko przy powiększeniach 20-30x. Do 40x jest jeszcze w miarę przyzwoicie, jak na budżetową konstrukcję, ale dalej nie warto kręcić. Nawet przy dobrej pogodzie, przy niezłych warunkach oświetleniowych jest szaro i mało kontrastowo. Do kiepskiego obrazu dochodzi małe pole widzenia okularu.
Nie porównywałem lunet bezpośrednio, ale zaryzykuję twierdzenie, że parametry obrazu powyżej 40x są zbliżone do oferowanych przez kosztującego 2 000zł Vanguarda Endeavor HD 82A. Przy małych powiększeniach jest może trochę lepiej w przypadku Vipera.
Na tym właściwie można zakończyć.

 

Dodaj komentarz