Vanguard Endeavor HD 82A czy Delta Optical Titanium ED II

DOT 65 ED II Vanguard Endeavor HD 82A
Obiektyw 65mm 82mm
Wymiary 30 x 16cm 38 x 18cm
Waga 1,35kg 1,8kg
Powiększenia 15-45x 20-60x
Pole widzenia 3.33°-1.55° 2.1°-1.0°
Min odległość ogniskowania 4m 6m
Źrenica wyjściowa przy: 20 / 35 / 45 / 60x 3.3 / 1.9 / 1.4 / – 4.1 / 2.3 / 1.8 / 1.4
Cena w sierpniu 2019r 1550zł 1990zł

Lunetę Vanguard Endeavor HD 82A wypożyczyła firma K-Consult Sp. z o.o.


Dwutygodniowe testy Vanguarda  zakończyliśmy spotkaniem w terenie z popularną Deltą Optical Titanium 65ED II.

W porównywanych lunetach przy wykorzystaniu do 2/3 mocy maksymalnej obraz jest całkiem przyzwoity. Zaobserwujemy powolny spadek ostrości przy oddalaniu się od centrum pola widzenia, lekką aberrację chromatyczną (mniejszą w DOT) i wady geometrii. Oddanie bieli nie jest idealne, wypada nieco lepiej w większej lunecie.
Jeśli chodzi o wykonanie, poziom także jest podobny, czyli dobry. Magnezowe korpusy wydają się solidne, pokrętła pracują z równym oporem. Okular Vanguarda wymaga odrobinę zbyt dużej siły a w Delcie zoom kręci się  w „niewłaściwą” stronę, ale to mało istotne drobiazgi.


Przy zbliżonej jakości optyki główną rolę gra średnica obiektywu, i właśnie ona pozwala zobaczyć więcej i lepiej przez Vanguarda.
Tabela na górze prezentuje źrenicę wyjściową przy wybranych powiększeniach od 20 do 60x. Widać w niej, że dla maksymalnych powiększeń uzyskujemy takie same źrenice wyjściowe. W tej klasie sprzętu 1.4 mm to zdecydowanie za mało by cieszyć się obrazem, nawet w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych. To co zobaczymy w okularze jest ciemne, bez kontrastu i nieostre.  Aby obraz dzienny był użyteczny, nie należy przekraczać 35x w Delcie i 45x w Vanguardzie.
Jeśli pokusimy się o obserwacje Księżyca lub planet, można próbować maksymalnych powiększeń z całkiem przyzwoitym skutkiem – polecam.

To digi z lunety Pentax 😉 ale efekty będą podobne, a gołym okiem zdecydowanie lepsze

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia aby uzmysłowić sobie, że lunety grają w innej klasie wielkości, inne są zatem wymagania co do statywu i głowicy. O ile Delta od biedy zadowoli się lekkim statywem z podstawową głowicą wideo, to  większy i cięższy Vanguard wymaga już solidniejszego sprzętu.  Komplet robi się droższy, wyraźnie cięższy i mniej mobilny. Właśnie to może decydować o wyborze modelu 65mm, bo niespełna 450zł różnicy w cenie samych lunet przemawia za Vanguardem.

Plusem Delty jest szerokokątny okular, niewielkie wymiary i waga.
Vanguard daje wyraźnie większy zasięg, ale mniejsze pole widzenia.

5 myśli na temat “Vanguard Endeavor HD 82A czy Delta Optical Titanium ED II”

 1. Mam podobne przemyślenia. Puki poruszamy się do 2/3 zakresu powiększeń obie lunety dają dobry obraz. W tych 2/3 zakresu Vanguardzie jest może minimalnie ostrzej ale AC jest większa a pole widzenia odczuwalnie mniejsze (choć dla mnie nie klaustrofobiczne). Vanguard ma trochę lepszą ergonomię „oczodołową” – przynajmniej w kontakcie z moim oczodołem. Inaczej rozwiązane jest ostrzenie – tu ocena zależy głównie od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń.

  Jeżeli dla kogoś istotne jest jak największe powiększenie, Vanguard nie ma konkurencji ze strony Delty (brak większego modelu). Mnie mniejsze powiększenia wystarczają a duże znaczenie ma kompaktowość. Szkoda, że nie mieliśmy okazji porównać Delty z mniejszym Vanguardem. Na papierze Delta wygląda lepiej (pole widzenia, masa, rozmiary). Może ktoś miał okazję popatrzeć i podzieli się wrażeniami.

  1. Póki – tak się pisze. I brakuje też 3-ech kom (że tak branżowo nazwę przecinki) w tekście.
   Mówię to, bo moje powiększenie oczne analizuje takst z taką dokładnością,
   jak piszący tekst pieczołowicie analizuje sprzęt optyczny, w tym jakość obrazu.

 2. Vanguard 65mm nie był dostępny, a szkoda.
  Też jestem ciekawy i chętnie bym kiedyś zrobił porównanie małych lunet dla początkujących.

 3. Marlut a jakbyś ocenił vanguarda razem z ecotone sp 80? Która daje lepszy obraz na maksymalnym powiększeniu?

  1. dami_l
   miałem te lunety w odstępie ponad roku więc nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że obraz przy maksymalnym powiększeniu był w nich podobnie słaby.
   To jest ta sama klasa sprzętu.

Dodaj komentarz