Czerwcowe spotkanie lornetkowe

Szykuje się kolejne z cyklicznych spotkań, podczas którego będziemy oglądać i porównywać bezpośrednio kilka wybranych lornetek.

Wakacje za pasem a przed nami kolejny dłuuugi weekend, skupimy się więc na urządzeniach małych i niedrogich, dla których nie powinno zabraknąć miejsca w podręcznym bagażu, a ich zakup nie nadwyręży napiętego zwykle w tym okresie budżetu.
Niejako dla równowagi zerkniemy także na dwie nowości dostępne na naszym rynku – czarną mambę i szarą eminencję, które dzieli niecały 1cm apertury i niespełna jedno „0” w cenniku.

Meade Rainforest Pro 8×32
Lornetka mała, lekka, przyzwoicie wykonana i dość wygodna. Spore pole widzenia ale obraz niezbyt ostry, moim zdaniem wyraźnie poniżej poziomu Kowy YF i Pentaxa Papilio. Rainforest 8×42 którego oglądaliśmy w kwietniu sprawiał zdecydowanie lepsze wrażenie.

Vortex Raptor 10×32
Widziałem go już wcześniej, nadal mi się nie podoba. Obraz szarawy o niedostatecznej ostrości, pole widzenia wydaje się być znacząco mniejsze od deklarowanych przez producenta 6,3 stopnia.

Delta Chase 10×50
Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, na razie jedyni minus za zbyt płytki deszczochron i zatyczki obiektywów.

Pozostałe lornetki zostaną wkrótce opisane szerzej.

3 myśli na temat “Czerwcowe spotkanie lornetkowe”

  1. Marlut z tą ostrością to zboczony jakiś… Rainforest Pro 8×32 no owszem, to nie jest może król rozdzielczości i w boju bezpośrednim z lepszymi od siebie, może ulec przeważającym siłom wroga… Jednak jako mała lornetka (mniejsza od Monarch 7×30) jako EDC, jak najbardziej daje radę i wcale tak ostrością nie odstaje, o ile nie wyciąga się zaraz po niej czarnej mamby np…

    1. Tfuj, oczywiście miało być „mniejsza od Monarch 8×30” Jeszcze należy wspomnieć, że ona z przesyłką z GB wychodzi ok. 750 pln, podobnie jak i 8×42… Zatem trzeba się śpieszyć zanim Brexit nabierze mocy urzędowej.

    2. Producent chwali się powłokami fazowymi, ale jakoś tego nie widać – może prysnęli tylko na 42mm…
      Przyznaję się – lubię ostry obraz i inne plusy nie przysłonią mi minusa w tej kategorii. Mam jednak świadomość różnego poziomu akceptacji tego i innych parametrów.

Dodaj komentarz