Zielone lornetki w czarny piątek

Przeglądając strony zaprzyjaźnionych sklepów trafiłem na ofertę wyprzedażową starszych modeli Kowy.


Znana i lubiana BD 8×32 XD Prominar kosztuje 999zł
8×42 i 10×42 BD XD Prominar można kupić za 1 099zł

12 myśli na temat “Zielone lornetki w czarny piątek”

 1. Za tą cenę bardzo dobry wybór – w przeciwieństwie do wersji II którą ma mój kumpel od wypraw ptasich. Starsze BD XD – pooglądałem sobie na obozach w tym roku, jako że robiłem kurs obrączkarski. Obejrzałem też kilkadziesiąt najpopularniejszych lornetek ornitologicznych czyli dachówki 8-10 x 40 -42 za około 1500 zł , Były ecotone, bushnelle, kowy,opticrony, olimpusy, vortexy, tańsze nikony, vanguardy itd . Porównywałem która ma najlepszy obraz, mechanikę itd…. do czasu aż ktoś przyniósł Fujinona FMTR-SX 7×50 (używany za 2 tys) – mimo, że to inne parametry sprzętu to obraz który zobaczyłem przez Fujiniona uświadomił mi że dogłębne rozważania która dachówka za 1,5 tys jest najlepsza nie mają większego sensu.
  -żadna nie odbiega zasadniczo od „swarka dla ubogich” czyli Olympus 10×42 EXWP I który ma już blisko 20 lat.

  – Jeśli już uparłbym się na dachówkę ( 1-2 tys) to brałbym z tych tańszych, lepszych mechanicznie i bez jakiś rażących wad optycznych.Czyli np stara kowa bdxd albo vortex diamondback

  – ale raczej bym się nie upierał tylko dołożył bym troszkę i poszukał używanych starszych konstrukcji znacznie lepszych optycznie i mechanicznie lub kupił bym coś w stylu steiner nighthunter – czyli taka sobie optyka w niezniszczalnej obudowie.

  1. Mniejsze lżejsze i gorsze czy większe cięższe i lepsze – stary dylemat.
   Miałem Fuji 7×50- doskonała optyka, ale nie była to lornetka na dłuższe wypady ani na niedzielne spacery. Po roku sprzedałem.

   Widziałeś może „starą” BD XD 8×42? Zastanawiam się czy bliżej jej do 8×32 czy 10×42, która mniej mi się podobała.

   1. Widziałem u pewnej kierowniczki obozu Siemianówka i pamiętam, że nic jej nie brakowało – bardzo przyjemna lornetka ale nie miałem wtedy bezpośredniego porównania z 8×32 czy 10×42
    „Problemem” lornetek dachowych za 1,5 tys jest fakt, że właściwie więcej nie potrzeba – mając np. taką Kowę czy vortexa będziemy tak samo skuteczni w identyfikacji ptaków jak osoba mając swarowskiego EL za 10 razy tyle(w tej samej klasie powiększenie – średnica ).
    Z lunetami jest zupełnie inaczej szczególnie na dużych dystansach przez Swarowskiego atx nad morzem szczególnie w pochmurny dzień rozpoznamy dużo więcej niż przez celestrona czy opticrona 20-60 za 2 tys,

    1. Może i więcej nie potrzeba,ale przyznasz, że przez lepszy sprzęt patrzy się w większą przyjemnością.

     1. O jakości lornetek można przekonać się dopiero gdy dłużej używa się lornetki Swarovski Optik. Po przyłożeniu do oczu innej, nawet markowej za 2 tys zł. widać na czym polega różnica. I dlatego właściciel Swarka nigdy nie zamieni go na inną markę, a użytkownik lornetki za 2 tys zł. będzie często twierdził, że mu taka wystarcza.

 2. Mam starą 8×42. Przyjemna lornetka z bardzo dobrym obrazem w centrum. Ostrość w centrum bez uwag, nieco chlodnawe odwzorowanie kolorow, bardzo naturalne. Wystarczające pole. Poza centrum, dość szybko, znaczne gorzej Dobrze wykonana i solidna, a przy tym kompaktówa. Słynna śruba ostrości w mojej akurat trochę sztywno chodzi, a i zawias za luźny. Starą bd 10×32 ktora mam jest pod tym kontem bez uwag _ cf mistrzostwo. Warta starej ceny a tej na lanius tym bardziej.

 3. Niewiele mam do dodania. AC pod kontrolą. Mleko, odblaski w z rzadka, nie zapadły mi w pamięć. Wymiary i waga niewielkie. Wykonanie i optyka prezentują dobry, wyrównany poziom. Jedynie mechanika mogła by być lepsza. Ale to uroda mojej sztuki. Wykopala mi że ,,stajni,, 😉 m7 bez większego problemu.

 4. No może moje narzekania na cf są trochę na wyrost. Jest szybki i precyzyjny, jak lubię, ale jak po masełku to on nie chodzi ;).

 5. Marlut – oczywiście! dachówka za 1,5 tyśka to najnudniejsza klasa lornetek na świecie. Tym bardziej, że te które widziałem u „zawodowców” były już często rozklekotane. Właśnie pisałeś, że za nieco ponad 2 razy więcej niż 1,5 tys można mieć habitcha gumiaka – a to lornetka która przeżyje z 5 tanich dachówek a przyjemność z użytkowania nieporównywalna. Ja bym dachówki za 1,5tys nie kupił choć jak pisałem starczy do wszystkiego.

  L- nie narzekaj akurat z tanich dachówek to ta kowa mechanicznie jest jedną z najlepszych 🙂

Dodaj komentarz