Meopta MeoSport 8×25 -test

Lornetkę do testu dostarczyła firma LANIUS-BOOKS
http://lanius-books.com/

DANE TECHNICZNE:

Kąt widzenia (rzeczywisty): 6.3°
Pole widzenia: 110/1000 m
Odstęp źrenicy: 18.0 mm
Minimalna odległość ogniskowania: 3.0 m
Korekcja dioptryczna: +/-3 dioptrie
Rozstaw okularów 54mm-74mm
Wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe na każdej granicy szkło-powietrze
Obudowa z aluminium pokryta gumą
Wodoszczelna, wypełniona azotem
Dł. 111mm, szer. 102mm
Waga: 390g
Gwarancja 10 lat.
cena: 569zł

Meosport 8×25 to najmniejszy i najtańszy model oferowany przez pochodzącą z Czech firmę Meopta.

Obraz
Ostrość obrazu oferowanego przez Meosport 8×25 jest niewystarczająca nawet w samym centrum i pogarsza się jeszcze w stronę brzegu pola widzenia. Towarzyszy temu niezbyt dobry kontrast, wyraźna aberracja chromatyczna i podatność na mgiełki od światła. W obserwacjach nocnych musimy przygotować się na duszki i spajki od punktowych świateł. Pole widzenia niewielkie, choć typowe dla tego typu konstrukcji, pole własne okularów nie powoduje wyraźnego poczucia ciasnoty. Odwzorowanie kolorów wydaje się prawidłowe.

Materiały
W tej kategorii jest zdecydowanie lepiej, moim zdaniem nawet nadspodziewanie dobrze.
Lornetkę starannie wykonano i pokryto dobrej jakości gumą, gładką, przyjemną w dotyku, z dodatkowymi „nacięciami” poprawiającymi pewność chwytu. Brakuje tylko wyprofilowania pod kciuki. Mostek składa się z należytym oporem, lornetka nie opada sama i nawet chowana i wyjmowana wielokrotnie nie zmienia rozstawu okularów. Muszle okularowe są dobre, wykręcane, z jednym stopniem pośrednim. Działają z dużym oporem co specjalnie nie przeszkadza a zapobiega przypadkowej zmianie pozycji. Pracy pokrętła ostrości nie można nic zarzucić – działa miękko i precyzyjnie, pełen obrót to około 390 stopni. Korekty dioptrii dokonujemy na prawym okularze i to jest jedyny element do poprawy – obraca się zbyt lekko co powoduje czasem przypadkowe jego przestawienie.
Plus należy się za akcesoria – miękki i dobrze dopasowany deszczochron i zatyczki obiektywów na paskach. Mamy także wyjście do adaptera statywowego. Futerał z paskiem na ramię -przyzwoity, trudno oczekiwać czegoś więcej w tej klasie cenowej.

Ergonomia
Meopta jest dość duża jak na klasę 25mm – wygląda raczej na 30mm. Dzięki temu bardzo wygodnie się ją trzyma i obsługuje bez specjalnej ekwilibrystyki, ale nie tego oczekujemy zamawiając lornetkę klasy mini. Meosport nie wejdzie do kieszeni koszuli czy przeciętnej letniej kurtki.

Podsumowanie
W tym modelu doskonale widać kompromisy na jakie musi pójść producent oferując konstrukcję dachową za tak niską cenę. Dostajemy bardzo dobrze wykonane, ergonomiczne urządzenie, ale z wysoce niezadowalającą optyką. Gdyby choć ostrość obrazu była lepsza, tę niedrogą lornetkę można by polecić jako towarzysza dziennych wycieczek terenowych.

Plusy
– materiały
– wykonanie
– ergonomia
– dołączone akcesoria

Minusy
– ostrość obrazu
– podatność na odblaski w nocy
– ponadstandardowy rozmiar

Ocena w klasie mini:
Jakość obrazu w centrum 40%
Jakość obrazu poza centrum 40%
Pole widzenia 60%
Materiały i wykonanie 60%
Mechanika, rozmiar, waga 50%
Akcesoria i użytkowanie 60%

Rekomendowane zastosowania:
turystyka piesza i rowerowa

2 myśli na temat “Meopta MeoSport 8×25 -test”

  1. Kontrast to bardzo słaba strona tej lornetki a to ma spory wpływ na ostrość. Meopta aspiruje cenowo wyraźnie w wyższy segment rynku ale ten maluch jest zwyczajnie za drogi w stosunku do tego co oferuje. W tym segmencie można znaleźć lornetki tańsze od niej posiadające powłoki fazowe na pryzmatach czym Meopta niestety pochwalić się nie może.

    1. Ciężko zrobić dobrą lornetkę dachową za 600zł, myślę nawet, że się nie da. Kompromisy wyraźnie widać nawet w modelach kosztujących ponad 2000zł.

Dodaj komentarz