Kowa Genesis 8,5×44 XD Prominar

Dane techniczne:

Źrenica wyjściowa 5,2mm
Typ pryzmatu dachowy
Odstęp źrenicy 18,3mm
Soczewki fluorowe (XD)
Pole widzenia kątowe 7,0°
Pole widzenia liniowe 122m /1000m
Minimalna ostrość od 1,7m
Obudowa magnezowa pokryta gumą
Wodoodporna
Długość mm: 165, szerokość 138, wysokość 64
Masa 940g
Gwarancja: 10 lat

Kowa Genesis 44

Dzięki kol. mariuszi miałem okazję popatrzeć przez ww lornetkę.

Trudno napisać coś nowego o obudowie, materiałach i wykonaniu – to dokładnie ta sama konstrukcja co w opisywanym już modelu 10,5×44.
Genesis jest dość duża i ciężka, bliżej jej do mniejszych pięćdziesiątek niż popularnych 42mm. Dobrze dopasowana guma wysokiej jakości, miękka i przyjemna w dotyku. Metalowe, precyzyjne pokrętło ostrości sprawia wrażenie jakby miało pracować kilkaset lat, muszle okularowe bardzo solidne, starannie wykończone, blokują się w kilku ustawieniach pośrednich. Wygodne przy oku a także dobrze przylegają do okularów korekcyjnych.
Dołączone akcesoria takie same jak w „mocniejszej” wersji czyli dobre zatyczki obiektywów, plastikowy deszczochron i solidny futerał bez własnego paska, całość zapakowana w elegancki karton.
Lornetka świetnie leży w dłoni, jest stabilna i można ją pewnie trzymać dzięki wyprofilowaniu pod kciuki. Dobre wyważenie sprawia, że ciężar nie jest dokuczliwy podczas obserwacji, a szeroki i miękki pasek ułatwia noszenie.

Po pierwszych obserwacjach w trudnych warunkach oświetleniowych – spotkaliśmy się po godz. 18:00 przy ostrym, schodzącym słońcu, mogę potwierdzić doskonałe opinie o optyce tej lornetki. Podobnie jak w dziesiątce próżno możemy szukać aberracji chromatycznej, spadku kontrastu, czy odblasków od słońca. Niezależnie czy świeci ono z tyłu, z boku czy też patrzymy prosto pod światło, lornetka daje piękny, bardzo ostry i klarowny obraz. Duże brawa. Wiele uznanych lornetek poddaje się w takich warunkach zniechęcając do obserwacji.
Nieostrość brzegowa jest zauważalna, dla mnie jednak nie stanowiła większego problemu. Szkoda tylko, że nie zastosowano trochę szerszych okularów, choć 60 stopni pola własnego jest i tak bardzo przyzwoitym wynikiem.

Moim zdaniem Genesis 8,5×44 to kolejna bardzo udana lornetka japońskiego producenta dedykowana aktywnym obserwatorom nastawionym na bardzo wysoką jakość za cenę wagi i rozmiarów wykraczających nieco ponad standard. Zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej, oby dalsze obserwacje potwierdziły doskonałe pierwsze wrażenie.

Rekomendowane zastosowania:
obserwacje ptaków
obserwacje astronomiczne
uniwersalne

3 myśli na temat “Kowa Genesis 8,5×44 XD Prominar”

  1. W swoich poszukiwaniach Graala, miałem i tę Kowę. Plusy to fenomenalna rozdzielczość i ostrość oraz kontrast. Niepodatna na niskie Słońce i dosyć jasna. Jednak, przy przeciętnym polu, ostry sweet spot to 50% pola, od 70% promienia ostrość spadała bardzo progresywnie, a od 15% obraz był nieczytelny i zdegradowany. Podobnie było z Kowa BD XD 12×56. Coś jest nie tak z korektą okularów. Po zakupie Swarka EL 8,5×42 SV potwierdzam, że testy transmisji to jedno, a obserwacje to drugie. O zmierzchu, formalnie ciemniejszy Swarek dziala jak noktowizor, a ostrość płaskiego pola w 100% i jego jakośc powala. Czy warto wydać 2x wiecej vs. Kowa, każdy musi sam odpowiedzieć. Kowa z tymi cechami pola to sprzęt typowo ptasiarski, tu wręcz doskonaly poza wagą.

    1. Jestem na dość podobnej drodze … z tym, że czekam na Kowa 10,5 x 44 i po testach ocenię czy zostanie ze mną czy będę szukał dalej, z tym, jeżeli bym już miał wydać 2x więcej to raczej na nikona edg 10×42.

Dodaj komentarz