HAWKE Nature-Trek 8×42 Monokular

Monokular do testu wypożyczyła firma Edredon.

Pole widzenia: 129/1000m
Kąt widzenia (rzeczywisty): 7.4°
Minimalna odległość ostrego widzenia: 2.0m
Odległość od oka: 18mm
Wodoodporny
gwint do mocowania na statywie
Ciężar: 315g
W zestawie: pasek, osłona okularu i obiektywu, futerał
Gwarancja producenta: 10 lat
cena: 400zł


Obraz oferowany przez Hawke może się podobać- jest dość ostry w środku, spadek ku brzegowi niedramatyczny, kontrastowy i jasny jak przystało na 42mm obiektyw.  Aberracja chromatyczna występuje w mniejszym lub większym stopniu w zależności od kierunku światła i obserwowanego obiektu. Ptaki można podziwiać bez większych przeszkód, cienkie gałązki na jasnym tle lubią natomiast zaświecić na niebiesko.

Nadspodziewanie dobrze wypada praca pod światło -byłem naprawdę zaskoczony kierując przyrząd w stronę zachodzącego słońca, a robiłem to w ostatni weekend dość często – żona przechwyciła testowaną równocześnie lornetkę.


Wymiary minimalnie większe od innych modeli z obiektywem 42mm, plus oczywiście wystające pokrętło regulacji ostrości, pozwalające jednak zmieścić sprzęt w kieszeni koszuli.  Niewielka waga ułatwia przenoszenie.
Nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne przypadło mi do gustu – daje możliwość obsługi monokularu jedną ręką i ogranicza drgania podczas ostrzenia.
Mechanizm działa precyzyjnie i z odpowiednim oporem, podobnie jak wykręcana muszla oczna.


Gwint statywowy to dobry pomysł- miałem zamiar ustawić monokular na tarasie i obserwować budkę lęgową. Niestety znajduje się on zbyt blisko ucha do mocowania paska, przez co nie mogłem z niego skorzystać z żadnym z posiadanych statywów. Przydał by się przedłużacz śruby 1/4″.
To jedyny minus w funkcjonalności.
Materiały, wykonanie i mechanikę oceniam wysoko – nie widać tu większych oszczędności.

W komplecie otrzymujemy: pokrowiec z przelotką na pasek, pasek na szyję, dekle okularu i obiektywu z mocowaniem, szmatkę do czyszczenia optyki, komplet dokumentacji papierowej. Całość zapakowana w elegancki kartonik.

Podsumowanie.
Za umiarkowaną kwotę otrzymujemy niezły obraz, z bardzo dobrą pracą pod światło, wygodną i lekką obudowę, dobre akcesoria.
Zdecydowania warto.

Dodaj komentarz