Lornetki żeglarskie

Steiner Navigator 7×30 i Fujinon 7×50 FMT-SX

Pierwsze co przychodzi na myśl gdy mówimy o lornetce żeglarskiej to solidnie ogumowana, ważąca najczęściej zdecydowanie powyżej kilograma „cegła” z obiektywami 50mm i powiększeniem 7x. Takie parametry wynikają z połączenia użytecznego na wodzie powiększenia i źrenicy wyjściowej zapewniającej najwyższą możliwą jasność obrazu.


Istnieje jednak spora grupa osób pływających głównie w dzień, i dla nich właśnie niektóre firmy oferują zdecydowanie lżejsze lornetki o obiektywach 30-35mm. Będą one także świetnym wyborem dla kajakarzy, wędkarzy, pływających małymi łódkami, pontonami czy rowerami wodnymi.
Typowe lornetki żeglarskie mają najczęściej niezbyt imponujące pola widzenia w przedziale 7-7,5 stopnia, choć niedawno Steiner pokazał nowy model Commander z rekordowym w tej klasie polem powyżej 8 stopni.
Lornetka używana na wodzie, szczególnie słonej, powinna być oczywiście odporna na zanurzenie, wstrząsy i otarcia, promienie UV, zalecany jest także indywidualny system ostrzenia i miękkie wywijane muszle oczne, które są bardziej niezawodne od wykręcanych. Można pływać ze zwykłą, solidną lornetką z powiększeniem maksymalnie 8x, choć ze względu na stabilność lepsza będzie siódemka. Przy okazji warto zainwestować także w pasek wypornościowy jeśli producent nie oferuje go w komplecie.

Najczęściej spotykane marki.

Steiner oferujący dwie linie – popularną Navigator Pro i droższą Commander, obie w rozmiarach 7×30 i 7×50, każdy model występuje z kompasem lub bez.

Porropryzmatyczne lornetki niemieckiego producenta mają charakterystyczny, rozpoznawalny z daleka wygląd – są szerokie, krótkie i nieco spłaszczone – taki kształt pozwala bardzo pewnie a zarazem wygodnie trzymać lornetkę jedna ręką, łatwo ją także przewieszoną przez ramię schować pod pachą co jest wygodne podczas pracy na jachcie czy wiosłowania w łódce i zapobiega jej obijaniu. Pod tym względem modele z wystającym kompasem są trochę mniej wygodne.

Nikon na polskim rynku oferuje serię Marine o parametrach 7×50

Linia CF to tanie i przyzwoite lornetki z ogniskowaniem centralnym kosztujące od około 800zł do 1200zł za wersję z kompasem.

Linia IF – większa cięższa i solidniejsza z ogniskowaniem indywidualnym, cena 1200zł lub 1800zł z kompasem. Rozważający zakup IF powinni zwrócić uwagę na minimalną odległość ogniskowania wynosząca 25 metrów.

Dla miłośników klasyki dostępny jest jeszcze przepiękny Tropical za około 2400zł lub 2600zł z siatką dalmierzową. Powłoki tej lornetki nie należą do najbardziej nowoczesnych ale jakość obrazu wydaję się wystarczająco dobra a lornetka jest ponadprzeciętnie solidna i może latami służyć nawet w najtrudniejszych warunkach.

Najtańszą propozycją może być popularny model Action EX 7×35 – jest to dość przeciętna optycznie i mechanicznie lornetka, na pewno nie przetrwa długo w trudnych warunkach, ale oferująca bardzo duże pole widzenia.

Fujinon, niedroga seria Mariner – podobna do Marine Nikona

Droższa FMT(R)-SX doskonała na wodzie w lesie i pod nocnym niebem, występuje w dwóch wersjach wykończenia, ogumowana także z kompasem. Koszt około 3000zł

Tańsza alternatywą dla Fujinona FMTR-SX może być np. TS Marine 7x50MX (1100zł) której sam z powodzeniem używałem lub szczególnie ceniona przez astroamatorów William Optics 7×50 ED (1400zł). Optyka tych lornetek niewiele ustępuje japońskiemu pierwowzorowi, mechanika i materiały są słabsze ale i tak przewyższają niemarkową konkurencję. Wadą jest waga 1,6kg i rozmiar niezachęcający do noszenia jej na pasku – to raczej sprzęt który będzie miał swoje stałe miejsce na łodzi.

Dysponujący ograniczonym budżetem mogą wziąć pod uwagę także firmy Bresser, Burris czy Delta Optical, pamiętając jednak, że nie będzie to sprzęt zbyt wysokiej klasy optycznej a jakość materiałów i wykonania także nie zapowiada wieloletniej eksploatacji.

Moim zdaniem, jeśli ktoś jest zdecydowany używać lornetki regularnie powinien kupić sprzęt wyższej klasy, lub rozejrzeć się za używaną markowa lornetką – modele 7×50 są popularne także wśród myśliwych i miłośników obserwacji nocnego nieba.

 

Dodaj komentarz