Kite Ursus 8×32

Lornetkę do testu wypożyczyła firma Edredon

Pole widzenia: 136/1000m
Kąt widzenia (rzeczywisty): 7.8°
Minimalna odległość ostrego widzenia: 2.8m
Rozstaw okularów: 54-74mm
Odległość od oka: 16.8mm
Korekcja dioptryczna: +/- 3 dioptrie
Wodoodporna i wypełniona azotem
Wymiary (wysokość x szerokość): 126x120mm
Ciężar: 520g
W zestawie pasek na szyję, osłona okularów i obiektywów, futerał
Gwarancja: 30 lat
cena: 950zł

Z tą lornetka było odwrotnie niż z BD XD II – oczekiwałem  niewiele (w końcu to tylko 950zł) a otrzymałem całkiem sporo.

Z eleganckiego, dwukolorowego kartonika wyjąłem bardzo dobrze zrobioną lornetkę, niewiele ustępującą z wyglądu przeszło dwukrotnie droższemu modelowi Lynx HD + 8×30.
Dołączone akcesoria niemal identyczne z droższym modelem ,jedynie trochę cieńszy deszczochron,  a więc dobrze dopasowane i wygodne w użyciu (zdjęcia gdzieś posiałem).

Kolejne podobieństwo nie jest już zaletą – pierwsze przyłożenie do oczu i widzę mgiełki na brzegach – większe niż te, które przeszkadzały mi w Lynx HD+. Zmartwiłem się oczekując kolejnych problemów, ale dalej było już przyzwoicie (oczywiście jak na niespełna 1000zł).

Niezłe pole widzenia, choć ostatnio pojawiło się sporo „szerszych” lornetek, poprawny obraz z kontrastem i ostrością (3 w skali wzrokowca) które awaryjnie mogę zaakceptować, widoczna, ale nieuciążliwa AC.  Nie będę się specjalnie rozwodził na temat optyki, napiszę tylko, że nie jest to sprzęt do delektowania się obrazem, a do oglądania czegoś z większej odległości. Jeśli nie oczekujemy cudów, lornetka spełni swoje zadanie.

Duży plus należy się producentowi za elegancki projekt i wykonanie, do którego nie zbliżyła się chyba żadna lornetka w podobnej cenie jaką miałem w rękach. Ursus jest przyjemny w dotyku i wygodny, sprawiała też wrażenie solidnie wykonanego i odpornego na warunki terenowe.

Podsumowanie

Mały traktorek* spodobał mi się mimo niedoskonałości optyki. Przypomniał mi czasy, kiedy sprzęt był projektowany przez inżynierów, a nie księgowych szacujących czas połowicznego rozkładu na 2 lata w terenie.

To lornetka dla początkujących, albo dla terenowców z ograniczonym budżetem. Myślę, że ze względu na jakość wykonania, akcesoria  i eleganckie opakowanie, świetnie nadaje się też na prezent.

To nie awaria. Muszle okularowe są wykręcane aby ułatwić czyszczenie.

*Wiem, że producent miał na myśli niedźwiedzia, ale w naszym kraju Ursus najczęściej kojarzy się z traktorem.

7 myśli na temat “Kite Ursus 8×32”

    1. Postaram się napisać w ciągu kilku dni, ale obiecać nie mogę – odkopuję się z pracą po feriach.

  1. Ursus, Lynx HD+ i Kowa BD II są jeszcze u mnie – można oglądać i porównywać z własnymi zabawkami.

  2. Marlut widzę, że na podstawie „wodnych” zdjęć chciałeś przeprowadzić koniecznie „mokry” test ;).

  3. Mokry test, nie powodujący jednak mokrych snów 😉
    Po obmacaniu lornetki pomyślałem żeby zrobić jej sesję w błocie na polnej drodze (Ursus), ale zlitowałem się nad nią i nad sobą.

Dodaj komentarz