Opticron Natura BGA ED 10×42

Lornetkę do testu wypożyczyła firma Edredon.

Dane techniczne:

Kąt widzenia (rzeczywisty): 6.0°  105m/1000
Minimalna odległość ostrego widzenia : 2.5m
Odległość od oka 20 mm
Regulacja rozstawu źrenic: 56-76mm
Korekcja dioptryczna: +/- 3 dioptrie
Wymiary (wysokość x szerokość): 142x129mm
Ciężar: 670g
Wypełniona azotem i w pełni wodoodporna
W zestawie pasek na szyję, osłona okularów i obiektywów, futerał
Gwarancja 30 lat
Made in Japan
cena: 1650zł

W wielkim kartonie, który w połowie listopada przyjechał z Edredona, były nie tylko lunety i budżetowe porro Opticrona, ale i dwie dachowe lornetki 10×42. Oględziny zacząłem od tańszej.

W lakierowanym kartoniku znalazłem lornetkę w dopasowanym futerale posiadającym własny pasek na ramię i szlufkę umożliwiającą zawieszenie go na pasku od spodni czy plecaka. Optykę zabezpieczają dobrze dopasowane dekle na gumkach oraz łączony deszczochron. W komplecie dostajemy pasek do lornetki, szmatkę i stosowne dokumenty.

Lornetka sprawia przyzwoite wrażenie – jest nieźle wykonana i pracuje prawidłowo. Trzyma się ją wygodnie, chropowate wykończenie zapobiega wyślizgiwaniu się z wilgotnych rąk. Na uwagę zasługuje odstęp źrenicy wynoszący aż 20mm – w sam raz dla okularników. Generalnie od strony materiałowo – użytkowej wszystko jest w porządku. Japońska produkcja,  deklarowana pełna wodoodporność, 30 lat gwarancji. To naprawdę sporo jak na 1650zł widniejące na naklejce.

Optyka nie prezentuje się już tak dobrze. Obraz niczym szczególnym nie przyciąga – patrzę bez specjalnego entuzjazmu. Widzę co chcę zobaczyć i to właściwie tyle. Jedynie nocne niebo daje więcej przyjemności.
Ostrość na średnim, ale jeszcze akceptowalnym poziomie, lekka podatność na odblaski i spadki kontrastu pod światło, nieduża AC. Małe, jak na dzisiejsze standardy, pole widzenia, którego brzegi nie zachwycają. Przez ostatnie dwa miesiące używałem jej dość często, ale raczej nie zapadnie mi w pamięć. Przy tej cenie to chyba jednak zaleta.

Rozsądna cena, małe pole, przeciętny obraz, dobre wykonanie.

 

 

3 myśli na temat “Opticron Natura BGA ED 10×42”

  1. Też jej specjalnie nie pamiętam, tyle, że była wygodna i z małym polem widzenia. Zbyt dużo sprzętu miałeś w tym kartonie. Ten drugi dachowiec Opticrona chyba był lepszy

  2. Czyli – powtórka z Olimpusa EXWP I sprzed prawie 20 lat. – dachówka z niedużym polem niezła mechanicznie i średnia optycznie, za to wygodna i w miarę zgrabna. Tyle, że na tle konkurencji z 2003 roku olimpus wyglądał lepiej ale tez 1,5 tysiąca to wtedy było wyraźnie więcej !

    1. Bardzo zgrabnie to podsumowałeś.

      Wynika też z tego, że 20 lat temu wydając trochę powyżej średniej krajowej można było kupić Olka, a teraz Swarka.

Dodaj komentarz