Kowa we mgle

01.2020 Chciałem wykorzystać poranne godziny przed pracą, aby sprawdzić dokładniej najnowszą Kowę BD 8×32 XD. Wysiadłem z metra pod CNK i zobaczyłem nic.
Z mgły wyłaniała się tylko zziębnięta Syrenka i zarys mostu.

Lornetkę wypożyczyła firma Edredon


dane techniczne:

Kąt widzenia: 8.8 stopni
Pole widzenia: 154m/1000m
Min. odległość ostrzenia: 1,8m
Muszle oczne: Twist-up
Odstęp od oka:16mm
Rozstaw okularów: 57-76 mm
Wymiary wys./szer./głęb: 139x128x53 mm
Ciężar: 645g
Gwarancja: 10 lat

04. 2020 Dodaję kilka słów komentarza, zanim wrażenia rozpłyną się w mgle niepamięci.

Wspominając bardzo udaną pierwszą odsłonę małej BD XD miałem spore oczekiwania, co do otrzymanego modelu.
Deklarowane pole widzenia poważnie urosło, obudowa wyraźnie lepsza od całkiem przyzwoitej poprzedniczki, nowe materiały i sporo obietnic producenta. Cena także wyraźnie podskoczyła, plasując lornetkę o klasę wyżej.

Zmienione proporcje wymagają chwili przyzwyczajenia, ale kiedy to nastąpi, lornetka okazuje się całkiem wygodna i przyjemna w użyciu. Na uwagę zasługuje świetnie pracujące pokrętło ostrości – to znak firmowy producenta. Akcesoria dobre i solidne, deszczochron nawet trochę za bardzo – zsunięcie go z okularów jedną ręką wymaga chwili. Futerał zapinany ze szlufką na pasek.


Optyka trochę mnie rozczarowała – brakowało poczucia przestrzeni, jakiego oczekiwałem po deklarowanym polu 8,8 stopnia – czyżby nieco przeszacowanym?, oraz obrazu, jaki zapamiętałem z pierwszej wersji 8×32 Prominar. Nowy model wydał mi się w tej kwestii bardziej podobny do opisywanego 10×42.
Krótko mówiąc poprawnie, ale niewiele ponadto.

Lornetka ładna, solidna, przyjemna w użyciu, z dobrymi akcesoriami, ale bez tego czegoś, co powoduje ciągłą chęć patrzenia.

komplet|

14 myśli na temat “Kowa we mgle”

  1. Baryłka plus 😉
   To wrażenie potęguje krótka obudowa- Lynx jest dłuższy, nie mówiąc już o Swaro CL.

   No i to 32mm, a wyżej wymienione 30mm.

 1. Dzień dobry. Rozważałem zakup tej lornetki. Jednak jak widzę, nie do końca osoba która ją testowała jest z niej zadowolona. Czy w podobnej cenie ( ok 500 euro) można kupić jakąś ciekawszą lornetkę? Nie mam możliwości udać się do jakiegoś sklepu i tam sprawdzić samemu ( co było by najlepszym rozwiązaniem) dlatego pytam osób, które miały i mają możliwość testować różne modele.

   1. Dziękuję za podpowiedź. Poczytam o nich i poszukam ofert. Ogólnie jest teraz tyle towaru na rynku, że naprawdę ciężko się na coś zdecydować. Zadanie tym bardziej utrudnione, że nie ma możliwości udać się do jakiegoś sklepu gdzie można by było samemu sprawdzić co i jak.

    1. Dodam Ci jeszcze jeden model- Nikon 8×30 EII.
     Mniej terenowy od wyżej wymienionych, ale bardzo sympatyczny.

       1. Oczywiście, że dam znać. Znalazłem tego Kite a ciekawej cenie bo jest powystawowy. Rozważam jeszcze czy może wybrać 8×42. Wiem, waga i gabaryt będzie inna ale troszkę lepiej będzie się sprawować przy gorszym świetle. Tutaj na Kite nie ma co liczyć bo cena inna ale rozglądam się co jest ciekawego.
        Pozdrawiam

       2. Dziś odebrałem przesyłkę. Długo to trwało bo czekałem aż sklep sprowadzi. Kite Lynx HD+ 8×30 zagościł u mnie. Pierwsze wrażenie – fantastyczna. Zupełnie nie spodziewałem się, że tak mała i drobna lornetka może być aż tak dobra.

 2. Lornetka „dogłębnie” przeze mnie przetestowana i porównywana z starym kite lynx i nikonem E II, bo posiada ją mój towarzysz od wypraw ptasiarskich.
  I powiem, że jest tak sobie. Mechaniczne wygląda bardzo fajnie ale wielkie muszle oczne trudno dopasować do oczu – może to tylko mój problem, lynx pasuje mi dużo lepiej a perfekcyjne są dla mnie gumowe muszle E II.
  Pole widzenia niby 8.8 a mniejsze niż 8.6 Lynxa – licząc z tej samej odległości cegły w murze, do tego bardzo kiepski brzeg ciemny i kompletnie rozmyty i to szeroko.
  No i najważniejsze – właściwie jedyną wpadką są Lynxa są odblaski przy niskim słońcu. Kowa prezentuje się tu wyraźnie gorzej . Zrobiłem taki test w górach przy zachodzącym słońcu – zaczynałem patrzyć przez lornetkę jakieś 30 stopni od słońca i trochę poniżej, po czym jechałem, aż patrzyłem dokładnie pod słońce. W lynxie pojawiały się przeróżne mgiełki i jakieś obwódki ale daleko od centrum czasem obraz robił się cały trochę zamglony ale w całym torze obraz był użyteczny( np. do rozpoznawania ptaków.) W Kowie w cały torze mgiełki i obwódki były wyraźniejsze niż w lynxie…a jakieś 5 stopni od słońca koniec – na środku pola wielki półksiężyc i nie widać kompletnie nic. Kontrast i ostrość trochę gorzej niż w Lynxie.
  Oczywiście nie jest to zła lornetka ale do 2 tys pewnie można trafić lepiej.

  1. cd. AC którą w Lynxie ja właściwie nie widzę w Kowie jest już widoczna choć na przyzwoitym poziomie.

Dodaj komentarz