Opticron Adventurer T WP 12×50

Lornetkę do testu wypożyczyła firma Edredon.

Dane techniczne:
Pole widzenia: 5,4° 95/1000m
Minimalna odległość ostrego widzenia:7m
Odległość od oka: 15mm
Regulacja rozstawu źrenic:53-74mm
Korekcja dioptryczna: +/- 3 dioptrie
Wymiary (wysokość x szerokość): 169x190mm
Ciężar: 765g
Gwarancja: 2 lata
cena: 480zł

12×50 i 10×42

12×50 to kolejna bardzo sympatyczna lornetka z serii T WP Opticrona. Identyczna obudowa, oczywiście trochę większa, i tak samo działająca mechanika jak w modelu 10×42 nie powinny być zaskoczeniem. Obraz także jest bliźniaczy, co już regułą nie jest.
Bardzo uciszyło mnie szerokie pole widzenia – 65 stopni pola własnego okularów nieczęsto się zdarza w lornetkach o powiększeniu 12x. Znakomicie ułatwia to wyszukiwanie interesujących nas obiektów dając jednocześnie przyjemne wrażenie przestrzeni.

10×42 i 12×50

Ostrość wystarczająco dobra w centrum niedramatycznie spada w stronę brzegów. Pokryte wielowarstwowym powłokami powierzchnie powietrze/szkło pozwalają opanować znaczną część odblasków, kontrast, jak i oddanie kolorów (ocieplone) nie dają powodów do rozczarowań jeśli pamiętamy o cenie zakupu. Aberracja chromatyczna jest kontrolowana całkiem przyzwoicie, widać ja w całym polu ale jest na w pełni akceptowalnym poziomie.

Lornetka lekka, estetycznie wykonana. Nie zaszkodzi jej lekkie wietrzenie po wyjęciu z opakowania. Jedyny minus należy się za trochę zbyt ciężko pracujące pokrętło ostrości, szczególnie w ujemnych temperaturach. Jako osoba nosząca okulary, wolałbym także wykręcane muszle okularowe, ale wywijane gumki (miękkie i wygodne) jestem w stanie zaakceptować. Trzeba tylko uważać żeby ich nie zgubić.

W komplecie otrzymujemy pasek na ramię, dekle obiektywów z mocowaniem do tubusów, oddzielne dekielki na okulary, miękki futerał z własnym paskiem, ściereczkę i komplet dokumentów.

Podsumowanie
Za niewielką kwotę dostajemy całkiem przyzwoity sprzęt, bez poważnych, drażniących wad optycznych i nieźle wykonany. Na uwagę zasługuje ponadstandardowe pole widzenia. Warto.

3 myśli na temat “Opticron Adventurer T WP 12×50”

  1. Właśnie zastanawiam się nad owym Opticronem lub Olympusem EXPS 12×50, ewentualnie Levenhuk Sherman Plus 12×50 – warto dopłacać?

  2. Olympus jest zdecydowanie lepiej wykonany, mały i zgrabny. Ma niewielkie pole widzenia i wyraźną aberrację chromatyczną, nie jest uszczelniany. Łatwiej będzie go kiedyś odsprzedać.

    Opticron wyraźnie góruje polem widzenia. Ostrość obrazu w centrum jest na podobnym poziomie.

    Shermana nie widziałem.

Dodaj komentarz