Olympus 8×42 EXPS I

Dane techniczne

Kątowe pole widzenia: 6,5°
Liniowe pole widzenia w odległości 1000 m: 113,6 m
Źrenica wyjściowa: 5,3 mm
ER: 18,1 mm
Zakres regulacji dioptrii: ±2 m-1
Minimalna odległość ogniskowania: 5 m
Rozstaw okularów: 60-70 mm
Waga: 780g
Wymiary: 187 x 130 x 57 mm
Gwarancja 25 lat.

Olympus EXPS I 8×42 to nieduża , zgrabna i lekka lornetka w układzie porro. Wykonana jest z dobrych, miękkich materiałów, także spasowaniu elementów nie można niczego zarzucić. Sprawia wrażenie solidnej, dobrze leży w dużych jak i małych dłoniach. Śruba ostrości szeroka i wygodna, pracuje równo ze sporym oporem. Zakres regulacji ostrości wydaje się trochę zbyt mały dla osób z wadą wzroku powyżej -4 dioptrii. Muszle oczne wykręcane,  dużo lepsze twardych plastikowych z Nikona EX.
Pasek jest sztywny i szorstki ale sprawia wrażenie trwałego. Wyjście statywowe pod kapselkiem z nazwą producenta. Estetyczny futerał typu kosmetyczka, można w nim przechowywać lornetkę ale nie sprawdzi się w terenie. Deszczochron OK, zatyczki obiektywów łatwo zgubić. Lornetka nie jest uszczelniana, trzeba więc na nią uważać w czasie deszczu, w każdym razie nigdy nie miałem problemu z parowaniem.
25 lat gwarancji wydaje się potwierdzać jakość produktu.

Obraz jasny – dobra transmisja i klarowny, zdecydowanie powyżej oferowanego przez Nikona Action EX. Widoczna ale mała AC, chyba najmniejsza z całej serii. Wady geometrycznie nie są duże, w warunkach dziennych trudne do zauważenia, pojawiają się daleko od centrum pola widzenia.
Pole widzenia jest niestety dość małe i to praktycznie jedyna poważniejsza wada tej bardzo przyjemnej lornetki. Co ciekawe, w tańszej serii DPS I Olympus oferuje zdecydowanie większe pola widzenia, okupione jest to oczywiście gorszym obrazem.

EXPS I 8×42 to dobra, uniwersalna lornetka, zdecydowanie warta uwagi jeśli zaakceptujemy niezbyt imponujące pole widzenia i brak pełnej wodoodporności. Sprawdzi się zarówno w obserwacjach dziennych, zmierzchowych jak i przy przeglądzie nocnego nieba.

Dodaj komentarz