Vanguard Endeavor HD 82A czy Delta Optical Titanium ED II

DOT 65 ED II Vanguard Endeavor HD 82A
Obiektyw 65mm 82mm
Wymiary 30 x 16cm 38 x 18cm
Waga 1,35kg 1,8kg
Powiększenia 15-45x 20-60x
Pole widzenia 3.33°-1.55° 2.1°-1.0°
Min odległość ogniskowania 4m 6m
Źrenica wyjściowa przy: 20 / 35 / 45 / 60x 3.3 / 1.9 / 1.4 / – 4.1 / 2.3 / 1.8 / 1.4
Cena w sierpniu 2019r 1550zł 1990zł

Lunetę Vanguard Endeavor HD 82A wypożyczyła firma K-Consult Sp. z o.o.


Dwutygodniowe testy Vanguarda  zakończyliśmy spotkaniem w terenie z popularną Deltą Optical Titanium 65ED II.

W porównywanych lunetach przy wykorzystaniu do 2/3 mocy maksymalnej obraz jest całkiem przyzwoity. Zaobserwujemy powolny spadek ostrości przy oddalaniu się od centrum pola widzenia, lekką aberrację chromatyczną (mniejszą w DOT) i wady geometrii. Oddanie bieli nie jest idealne, wypada nieco lepiej w większej lunecie.
Jeśli chodzi o wykonanie, poziom także jest podobny, czyli dobry. Magnezowe korpusy wydaja się solidne, pokrętła pracują z równym oporem. Okular Vanguarda wymaga odrobinę zbyt dużej siły a w Delcie zoom kręci się  w „niewłaściwą” stronę, ale to mało istotne drobiazgi.


Przy zbliżonej jakości optyki główną rolę gra średnica obiektywu, i właśnie ona pozwala zobaczyć więcej i lepiej przez Vanguarda.
Tabela na górze prezentuje źrenicę wyjściowa przy wybranych powiększeniach od 20 do 60x. Widać w niej, że dla maksymalnych powiększeń uzyskujemy takie same źrenice wyjściowe. W tej klasie sprzętu 1.4 mm to zdecydowanie za mało by cieszyć się obrazem, nawet w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych. To co zobaczymy w okularze jest ciemne, bez kontrastu i nieostre.  Aby obraz dzienny był użyteczny, nie należy przekraczać 35x w Delcie i 45x w Vanguardzie.
Jeśli pokusimy się o obserwacje Księżyca lub planet, można próbować maksymalnych powiększeń z całkiem przyzwoitym skutkiem – polecam.

To digi z lunety Pentax 😉 ale efekty będą podobne, a gołym okiem zdecydowanie lepsze

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia aby uzmysłowić sobie, że lunety grają w innej klasie wielkości, inne są zatem wymagania co do statywu i głowicy. O ile Delta od biedy zadowoli się lekkim statywem z podstawową głowicą wideo, to  większy i cięższy Vanguard wymaga już solidniejszego sprzętu.  Komplet robi się droższy i wyraźnie cięższy. Właśnie to może decydować o decyzji zakupowej, bo niespełna 450zł różnicy w cenie samych lunet przemawia za Vanguardem.

Plusem Delty jest szerokokątny okular, niewielkie wymiary i waga
Vanguard daje wyraźnie większy zasięg, ale mniejsze polu widzenia

Jedna myśl na temat “Vanguard Endeavor HD 82A czy Delta Optical Titanium ED II”

  1. Mam podobne przemyślenia. Puki poruszamy się do 2/3 zakresu powiększeń obie lunety dają dobry obraz. W tych 2/3 zakresu Vanguardzie jest może minimalnie ostrzej ale AC jest większa a pole widzenia odczuwalnie mniejsze (choć dla mnie nie klaustrofobiczne). Vanguard ma trochę lepszą ergonomię „oczodołową” – przynajmniej w kontakcie z moim oczodołem. Inaczej rozwiązane jest ostrzenie – tu ocena zależy głównie od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń.

    Jeżeli dla kogoś istotne jest jak największe powiększenie, Vanguard nie ma konkurencji ze strony Delty (brak większego modelu). Mnie mniejsze powiększenia wystarczają a duże znaczenie ma kompaktowość. Szkoda, że nie mieliśmy okazji porównać Delty z mniejszym Vanguardem. Na papierze Delta wygląda lepiej (pole widzenia, masa, rozmiary). Może ktoś miał okazję popatrzeć i podzieli się wrażeniami.

Dodaj komentarz