Spotkanie 02/2019

Tekst i zdjęcia m-day

MHG 8×30

Spotkaliśmy się z kol. leniwcem w celu oceny głównie nowego Nikona Monarch HG 8×30 z M7 8×30 i MHG 10×42, a przy okazji jak zwykle mieliśmy trochę lornetek ponad plan.

Ja z naszego porównywania wyniosłem wrażenie takie, że MHG 8×30 zły nie jest, jest nawet bardzo przyjemny, jest nawet lepszy od MHG 10×42 pod względem trzymania ostrości w kierunku brzegu. Natomiast różnica między małym M7 i małym MHG jest raczej symboliczna patrząc przez pryzmat ostrości w centrum, tracenia ostrości w polu, odblasków i AC. Różnica w wykończeniu i uczuciu obcowania z lepszym przedmiotem jest bardziej wyraźna na korzyść MHG.

M7 vs. MHG

Nie mówię, że nie chciałbym go mieć, chciałbym, ale na pewno nie za taką cenę jaką proponuje firma Nikon.

Na razie mały MHG jest u mnie i będę szykował się do napisania szerszej opinii.

I tak najlepiej jak dla mnie wypadł Nikon EII 8×30 😉 Patrzyliśmy przy ostrym słońcu, ok. godz. 13:00-14:00, mając szeroki przegląd okolicy i daleki plan właściwie w każdym kierunku. AC w tych warunkach wychodziła w centrum w każdej lornetce, nawet Pentax DCF ED nie błyszczał tym razem w tej konkurencji. EII tylko pod słońce trochę bardziej się gubił jeśli chodzi o mgiełki i spadki kontrastu, natomiast ze słońcem z boku, kontrast i wyrazistość w centrum aż miło popatrzeć, dla mnie najlepsza ze wszystich lornetek, które były obecne, lornetka chociaż niewodoodporna, rządzi 😉 I ta szeroka przestrzeń blisko oczu, super 🙂
Viking ED-FF 8×42 potwierdził, że jest dobry.

Fotki niestety z telefonu tylko.

m-day

10 myśli na temat “Spotkanie 02/2019”

 1. Dzięki 🙂 Kupiłem nawet 2 i dodatkowy się przyda, a to już dni ostatnie, kiedy zakupy w GB są łatwe 😉

 2. MHG 8×30 vs M7 8×30
  MHG robi lepsze wrażenie pod względem materiałów, wykonania i mechaniki. Porównanie jakości optyki bardzo zależy od warunków – MHG jest istotnie lepszy pod światło. W warunkach w których obraz w M7 zalany jest mlekiem w MHG mamy wyraźny spadek kontrastu i pojawiające się bliki – do ideału sporo brakuje ale jest o niebo lepiej niż w M7. W dobrych warunkach (słońce za plecami) różnice między lornetkami są mniejsze. Co ciekawe M7 wypada lepiej w jednej konkurencji – odwzorowania bieli.

  MHG 8×30 vs EII 8×30
  W pewnym sensie bardzo podobne lornetki – obydwie perfekcyjnie wykonane, dające dużą przyjemność obcowania z nimi. Choć obydwie nienajlepiej pracujące pod światło. 😉 Optycznie EII jest lepszy. MHG bardziej użyteczny terenowo – kompaktowy i uszczelniony. Pasują do siebie i dobrze się uzupełniają.

  MHG 8×30 vs Pentax DCF ED 8×32
  Kompletnie inna filozofia – Pentax ciężki i pancerny, Nikon lekki i zgrabny. Ostrość w centrum lepsza w Pentaxie (w tej kategori to jest rewelacyjna lornetka). W Nikonie wyraźnie więcej przestrzeni i co ważne, pole w dużym zakresie jest dobrze skorygowane. Pentax inaczej zachowuje się pod światło – blików jest chyba więcej niż w Nikonie ale nie towarzyszy im spadek kontrastu całego obrazu. Mnie bardziej odpowiada Nikon ale to jest bardzo subiektywna ocena.

  MHG 8×30 vs MHG 10×42
  Mniejszy lepszy – przede wszystkim mniejszy spadek ostrości (w tym kontekście napis „field flattener” na 10×42 wygląda dość zabawnie). Mechanicznie mała ósemka wypada również odrobinę lepiej – pokrętło ostrości chodzi lżej i trochę bardziej płynnie.

  Bardzo przydałoby się porównanie z Kite Lynx…

  O Vikingu napiszę coś pod jego testem. W skrócie – optycznie świetnie, mechanicznie średnio.

 3. Chętnie się podłączę jak. będziecie organizować jakieś spotkanie , kupiłem EII w wersji LE 😉 , ciekaw jestem czy różni się tylko napisem na korpusie ….

  1. Fajnie. 🙂 Wezmę MHG i EII do porównania z wersją „urodzinową”.

   Mariusz, a mógłbyś jeszcze wziąć EII 10×35? Chętnie bym przez nią jeszcze raz popatrzył.

Dodaj komentarz