Jasność obrazu w lornetkach – aktualizacja 04.2018

Jasność obrazu jaki widzimy w lornetce zależy od dwóch parametrów: źrenicy wyjściowej, której wielkość uzyskujemy dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie, i sprawności układu optycznego.
Ten drugi parametr potrafi osiągnąć wartość nawet 98% (Fujinion FMT-SX 7×50), w dobrych lornetkach wynosi około 90%, w konstrukcjach dachowych klasy budżetowej spada do około 70%, a w najtańszych modelach sięga poniżej 50%.

Źrenice wyjściowe: 3,5mm / 5mm / 7,1mm


Optymalną jasność uzyskamy dobierając źrenicę wyjściową lornetki do naszego oka, a ta zależy od oświetlenia miejsca w którym chcemy obserwować.
W słoneczny dzień wystarczy 2,5mm, o zmierzchu czy w gęstym lesie  4,5-5mm, w ciemną noc nasze źrenice mogą otworzyć się do 6- 7mm -w zależności od wieku i cech indywidualnych, i tyle też warto mieć w lornetce. To właśnie źrenica wyjściowa powinna decydować o zastosowaniu lornetki w danych warunkach oświetleniowych i przez nią definiujemy instrument optyczny jako dzienny, uniwersalny albo nocny.
Duża źrenica poprawia także komfort obserwacji, szczególnie jeśli używamy lornetki będąc w ruchu.

x śr źrenica mm2
8 22 2,8 5,9
8 25 3,1 7,7
8 28 3,5 9,6
7 28 4,0 12,6
8 30 3,8 11,0
7 30 4,3 14,4
8 32 4,0 12,6
8 33 4,1 13,4
7 35 5,0 19,6
8 42 5,3 21,6
10 42 4,2 13,8
10 50 5,0 19,6
12 50 4,2 13,6
7 42 6,0 28,3
7 50 7,1 40,1
8 56 7,0 38,5

Wszystko to wydaje się proste i oczywiste -w teorii.
W praktyce jednak, gdy wyjdziemy w teren, instrument o dużej źrenicy i dobrej transmisji pokazuje mniej, niż lornetka teoretycznie ciemniejsza.

Zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

15 myśli na temat “Jasność obrazu w lornetkach – aktualizacja 04.2018”

 1. Na rozgrzewkę podaję trzy pary, którym przyjrzałem się dokładniej podczas testów. Na pierwszą zwrócił mi uwagę kol. Leniwiec.

  1. ZEN-Ray 7×36 ED2 i Nikon 8×30 EII
  2. Leica Noctivid 10×42 i Kowa Genesis 10,5×44
  3. Swarovski DF 8x30W O GA STP i Nikon Classic Eagle 8×40

  Obserwacje wieczorem, w głębokim cieniu i po zmroku. Jakie wyniki?

 2. Marlut tą zgadywankę potraktuję jako zabawę zwłaszcza że z wymienionych patrzyłem tylko przez EII i do tego w piękny słoneczny dzień.
  W pierwszej parze Zenek teoretycznie jest jaśniejszy aż o 88% ale obstawiam że EII z racji dobrej transmisji w zakresie 400 – 500 nm może wiele nie ustępować albo być nawet porównywalny.
  W drugiej parze różnica wielkości źrenic wyjściowych jest pomijalna, obstawiam że Leica.
  W trzeciej podobna sytuacja jak w pierwszej faworyt (teoretyczny czyli Nikon) jest jaśniejszy o 77% ale obstawiam że Swarek jest spokojnie porównywalny.

  Temat ciekawy ale należy brać pod uwagę czy porównujemy sprzęty w dzień czy w nocy, bo to ma spore znaczenie. W obu przypadkach swoje jeszcze może „dołożyć” kontrast, ważny jest też obserwowany motyw.

 3. Czysto intuicyjnie jak w przypadku gosposi której udaje ie wytypować zwycięzcę mundialu. Pierwsza para zwycięstwo Zenka, powód to znaczna różnica w źrenicy. Druga para zwycięstwo kowy, leica bylaby zbyt oczywista.. Trzecia, mimo znacznej różnicy źrenicy, remis. W końcu swarek musi zapracować na swoją renomę;).

 4. Dodam jeszcze tylko, iż w moim odczuciu, sprawność optyczna ma wyraźnie wieksze znaczenie niż wielkość źrenicy.

 5. Aby jeszcze potrzymać Was w niepewności napiszę tylko, że faktycznie sprawność, kontrast i ostrość mają bardzo duże znaczenie.

  OK, para nr 2 była dla zmylenia 😉
  Bogini ptasiarzy, nieco już leciwa i z pewną nadwagą, uległa czarnej mambie. Leica Noctivid to najnowszy, topowy model za skromne 10 700zł, trudno więc było oczekiwać innego wyniku. W nocy wygrywa. Kowa oczywiście broni się mechaniką i kontrolą AC, ale nie o tym mówimy.

 6. Mocno byłem zdziwiony, gdy około rok temu kol. Leniwiec podzielił się wrażeniami z wieczornych obserwacji przez ED2 i EII. Natychmiast zabrałem swoją parkę (ZEN to jedna z moich ulubionych lornetek) na testy i….. faktycznie – po ciemku przez ZENka widać niewiele więcej niż przez Nikona.

  Swarovski DF 8x30W O GA STP to nie tylko lornetka o najdłuższej nazwie jaką ostatnio miałem w rękach 😉 ale i pogromca Nikona 8×40, oraz kilku innych całkiem przyzwoitych modeli teoretycznie znacznie jaśniejszych.

 7. Marlut rozumiem że „prawie” wygrałem choć pewnie żadnej nagrody nie dostanę ze względu na niską frekwencję.
  W rewanżu mam dla Ciebie zagadkę w tym samym temacie.
  Która z tych dwóch lornetek okazała się jaśniejsza w dzień a która w nocy?
  Zawodnicy to: Minolta Weathermatic 7×42 kontra Pentax DCF CS 8×42.
  Czekam na Twój typ (to łatwa zagadka no i masz aż 50% szans na poprawną odpowiedź) mam nadzieję że mnie nie zawiedziesz. Śmiało Waćpan, szable w dłoń!!! (czyt. lornetki do oka).

  1. Nagrody nie były przewidziane, pomijając oczywiście własną satysfakcję i uścisk dłoni prezesa przy okazji.

   Ale mi dałeś zagadkę…..
   Odpowiadam bez szabli i bez lornetki przy oku;)
   Pentax, choć to akurat tani model, ma zazwyczaj bardzo przyzwoite powłoki. Myślę, że powinien dać jaśniejszy i bardziej biały obraz w dzień. W nocy Minolta ma sporą przewagę źrenicy, która jednak nie da jej prowadzenia – latka lecą.

   Swoja drogą, muszę w końcu zerknąć przez Minoltę.

 8. Marlut brawo!!! Przesyłam internetowo uścisk mej nieprezesowej dłoni. Nie trafiłeś tylko z bielą bo akurat w Pentax-ie jest zażółcona (ocieplona) a poza tym się zgadza. Dodam tylko że Pentax wygrywa również kontrastem i to znacznie a pod niskie słońce jest bardzo dobrze. Tak jak Zauważyłeś latka lecą dlatego w kwestii powłok (transmisja, jasność, kontrast) raczej należy szukać w sprzętach bardziej współczesnych, w tych z XXI wieku.

  1. Dzięki.
   Obraz w Minolcie nie jest trochę żółtawo-szarawy, jak w wielu innych starszych konstrukcjach?

 9. Ta żółtawość i szarawość nie są bardzo dokuczliwe z racji zmiękczonego kontrastu jak to ładnie ujął M-day w swoim opisie. Obraz jest rzeczywiście malarski jak u francuskich impresjonistów. Po prostu przyjemnie się patrzy.

Dodaj komentarz