360 stopni w słońcu

Nasz stały czytelnik i komentator kotSylvester zasugerował, by w testach lornetek podawać informacje o obrotach pokrętła, niezbędnych do przestawiania ostrości z obiektów bliskich na odległe.

Pomysł z gruntu słuszny, choć nie jest to sprawa tak prosta, jak by się mogło wydawać.  Zapraszam do dyskusji.

12 myśli na temat “360 stopni w słońcu”

 1. Postulat generalnie słuszny, dla mnie osobiście pomiar kąta obrotu jest jednym z mniej istotnych. W mojej ocenie dobrze by było również mierzyć bardziej istotne parametry np. głębię ostrości (GO) w metrach, pole widzenia, w tym pole ostrego widzenia, Ostrość (rodzielczość), kontrast, czy balans bieli, również dla mnie są bardziej istotne jako parametry lornetki.
  Często czytam w testach, że GO jest duża lub mała, ale co tak naprawdę znaczy ? wie tylko tester wg jego subiektywnego odczucia ;).

  1. Z pomiarem GO jest kłopot, bo zależy ona od akomodacji oka obserwatora. Druga kwestia, to akceptacja poziomu ostrości – czy jak będzie ciut gorzej od najlepszej wartości, w tym miejscu obcinamy, czy liczymy do wyraźnego pogorszenia? W końcu, na jakim dystansie mierzymy itp, itd.
   Moim zdaniem za dużo pracy w stosunku do „efektu informacyjnego”

   Pole widzenia wypadało by mierzyć-na początku to robiłem a potem przestałem, chyba, że mi wyraźnie nie pasowało do specyfikacji. Pole ostrego podajemy orientacyjnie w % – tu jest podobny kłopot jak z GO. Można także dojść do absurdalnych wyników (jak na znanym portalu) gdzie lornetka wg testu jest ostra do krawędzi, a tak naprawdę, jest nieostra w całym polu. Do ostrości w centrum mamy listę i podajemy w testach / opiniach, kontrast i biel podobnie – w treści.

 2. Na pokrętła o małej liczbie obrotów zwykło się mówić „szybkie” lub „ptasiarskie”. Zgadzam się z Korafem, że mierzenie ilości obrotów to trochę nadwyżka treści nad formą – ale podsumowanie działania jako „szybkie” lub „wolne” jest już moim zdaniem akuratne. Nie każdy bowiem (w tym ja) lubi kręcić gałą – dla mnie idealne jest „szybkie” tak 1/4 obrotu w użytecznym dla mnie zakresie.

 3. Szybkie czy wolne to moim zdaniem kwesta drugorzędna. Kwestią pierwszoplanową jest kultura pracy. Do mnie bez różnicy, byle było płynnie i precyzyjnie.

 4. Kultura przede wszystkim.
  Są pokrętła wymagające sporo kręcenia, ale działające miękko i sprawnie, są i takie, gdzie obrót jest nieduży, ale towarzyszy mu taki opór, że trudno szybko przestawić ostrość z bliskiego obiektu na daleki.

  Które lornetki mają wg Was dobre, a które kiepskie pokrętła ostrości?
  Może zrobimy wybory najlepszej śruby w mieście? 😉

 5. Jak dla mnie dobry poziom prezentują kowy BD 10×30, 8×42 i zdaje się że cala seria jest dobra. Zdecydowanie najgorzej wygląda to w tanich lornetkach delty oraz w ich flagowej produkcji titanium porro. Albo luz albo nie idzie ruszyć. Oczywiście przytrafiały mi się pojedyncze wpadki z lornetkami innych producentów, jednak były to często lornetki z drugie ręki, trudno więc powiedzieć na ile reprezentatywne.

 6. KOWA Genesis , jak dla mnie prezentuje poziom szeroko pojętej kultury pracy jakiego nie spotkałem jak narazie w żadnej lornetce,
  W rożnych modelach śruby różnią się oporem jaki stawiają ale zawsz pracują płynnie ..

 7. Zgadza się- opór w Genesis rośnie wraz z aperturą, nie jest przy tym zbyt mały w x22, ani zbyt duży w x44. Klasa.

 8. Rewelacyjne pokrętło ma Zeiss Conquest HD 8×32, jak dla mnie idealne. Zgadzam się z tym co kiedyś o nim przeczytałem: jego kultura pracy jest tak dobra, że ma się wrażenie regulowania jakiegoś doskonałego instrumentu naukowego.

 9. Co do pomiaru GO w porównaniu pomiędzy lornetkami to stosuję taką metodologię. Znajduję długi płot/ogrodzenie najlepiej ze słupkami i siatką między nimi. Odchodzę od płotu w bok na ok 4m i przez lornetkę patrzę na ten płot na 4 słupek przede mną, czyli na ok. 10m bieżący i tam ostrzę. Fajnie wtedy widać ile tej siatki (ogrodzenia) jest ostre przed i za tym 4 słupkiem. Są teoretycy, którzy twierdzą, że GO jest stała, czyli jeśli mamy kilka lornetek 8×32 to w każdej powinno być tak samo, a doświadczenie z płotem pokazuje że tak nie jest.

 10. Tak GO to ciekawy temat w odniesieniu do lornetek , w przypadku obiektywów foto sprawa jest prosta ale w lornetkach … Fuji 10×50 i np EX 10×50, może to dlugoogniskowe okulary ..

 11. Jeden z tych teoretyków o których pisze RomanW twierdzi, że to my piszemy bzdury i nie widzimy tego, co widzimy.
  Trudno dyskutować na tym poziomie, najlepiej sprawdzić samodzielnie na kilku lornetkach.

Dodaj komentarz