Kowa Genesis 10.5×44 XD Prominar


DANE TECHNICZNE:
Pryzmat: BAK4 + SK15
Szkła ED:Tak
Kąt widzenia: 6,2
Pole widzenia: 108,3m/1000
Min. odległość ostrzenia: 1,7m
Odstęp od oka: 16mm
Wymiary wys./szer./głęb. [mm]: 165 x 138 x 64
Ciężar: 960g
Gwarancja: 10 lat

Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka to spory rozmiar i duża waga- pod tym względem lornetce zdecydowanie bliżej do modeli 50mm niż popularnych 10×42. Dobrze dopasowana guma jest wysokiej jakości, metalowe pokrętło ostrości sprawia wrażenie jakby miało pracować kilkaset lat, muszle okularowe solidne, bardzo starannie wykończone, blokują się w kilku ustawieniach pośrednich. Wygodne przy oku, dobrze przylegają także do okularów korekcyjnych nie przepuszczając bokiem światła. Kivirowi opisując Genesis użył słowa monolit i chyba jest to najbardziej trafne określenie.
Dołączone akcesoria nie budzą zastrzeżeń, brakuje tylko paska do torby – nosimy ją używając lornetkowego i wyjścia do adaptera statywowego.

Lornetka świetnie leży w dłoni, jest stabilna i można ją pewnie trzymać. Dobre wyważenie sprawia, że ciężar nie jest dokuczliwy podczas obserwacji, wpływa nawet dodatnio na stabilizację przy znacznym przecież powiększeniu. A gdy już weźmiemy lornetkę i rozpoczniemy obserwacje nie chcemy jej odkładać. Całkowity brak AC – po dwie soczewki fluorytowe w obiektywach robią swoje. Oddanie bieli, doskonała ostrość utrzymująca się w około 80% pola widzenia, a także w pełni użyteczna krawędź dużego pola widzenia dosłownie oczarowują. Lornetka równie dobrze radzi sobie w cieniu jak i w pełnym, ostrym słońcu. Obraz jest bardzo kontrastowy i jasny, pozbawiony odblasków.

Rekomendowane zastosowania:
obserwacje ptaków
obserwacje astronomiczne
uniwersalne

cdn.

polecam wzrokowiec.com

3 myśli na temat “Kowa Genesis 10.5×44 XD Prominar”

  1. Miałem przyjemność poobcować z tym egzemplarzem – super mechanicznie, dobre obicie, jak na kilkuletni model żadnych śladów zużycia, optycznie również bardzo wysoko – fajny uniwersalny sprzęt.
    D.G

  2. Kowa Genesis, jak to zwykle mówię, jest najtańszą lornetką na całe życie, o ile można kupić lornetkę na cale życie.
    Kowa jest wymyślone wedle zasady: “tak samo ale lepiej”. Każdy parametr został tu nieco podciągnięty w stosunku do konkurencji: pole średnica, mechanika, korekcja obrazu. Pole widzenia jest spłaszczone, a przy tym prawidłowo ograniczono towarzyszącą temu krzywiznę pola. Obraz w Kowa Genesis jest doskonale ostry, jasność na najwyższym poziomie, a aberracja chromatyczna najniższa we wszystkich chyba mi znanych lornetkach. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie ta waga… Ceną za obraz jest taszczenie tego monolitu na szyi.
    Umieściłem ją w mojej kategorii lornetek optymalnych: http://birdfair.pl/optymalne-lornetki-dla-wymagajacych/

  3. Genesis 44 są duże i ciężkie, ale degradowanie ich z tego powodu i opisywanie razem z Viperem i MHG?? To nieporozumienie.

Dodaj komentarz