Ecotone Kamakura 8×28

Parametry techniczne:
Konstrukcja: dachowa
Kąt widzenia: 6 stopni
Min. odległość ostrzenia: 1,8m
Muszle oczne: wysuwane Twist-up
Odstęp od oka: 16mm
Układ optyczny: 7 elementów, 5 grup
Wymiary wys./szer./głęb. [mm]: 90 x 117 x 32
Ciężar: 390g
Wodoszczelność: tak, 1m/5min
Gwarancja: 5 lat
Cena: 656zł (listopad 2015r)

W komplecie z lornetką dostajemy:
dekielki na okulary, dekielki na obiektywy, łączony dekielek (chyba na wypadek zgubienia pojedynczych kapsli), szeroki pasek na szyję, pasek na rękę (jak w aparatach kompaktowych), futerał z paskiem na rękę i szlufką na pasek z „przelotem” w pionie i poziomie. Całość z kompletem stosownych papierów zapakowano w kartonowe lakierowane pudełko.
Dostarczone akcesoria wyglądają całkiem przyzwoicie i są dobrze dopasowane. Szczególnie cieszy solidne trzymanie dekielków – nie trzeba się obawiać o ich zgubienie. Podwójna „przelotka” w futerale umożliwia zamocowanie go w prawidłowej pozycji do paska od spodni, plecaka lub torby fotograficznej. Proste i pomysłowe.


Wygląd i mechanika
Lornetka sprawia bardzo solidne wrażenie i wydaje się dość ciężka jak na takie maleństwo. Aluminiową konstrukcję w całości zabezpiecza guma której fragmenty mają fakturę skóry. Takie wykończenie poprawia pewność chwytu i zabezpiecza lornetkę przed drobnymi uszkodzeniami. Pokrętło regulacji ostrości działa płynie i lekko, pierścień korekty dioptrii z wyczuwalnymi kliknięciami.
„Złamanie” lornetki w celu dostosowania jej do rozstawu oczu wymaga trochę siły co daje nadzieję iż raz ustawiona samoistnie nie zmieni położenia. Warto przy okazji wspomnieć, że futerał nie wymaga prostowania lornetki przed jej schowaniem. Całość wygląda bardzo estetycznie.

Optyka
Pole widzenia jest niewielkie, szczególnie w porównaniu do 8x30EII, ale można z tym żyć. Jeśli potraktujesz lornetkę jako przyrząd do przyglądania się a nie rozglądania, będzie OK.
W warunkach dziennych, w jasnym otoczeniu jest bardzo dobrze, także w pełnym słońcu lornetka nie ma problemów z odblaskami ani AC. Kolory oddaje prawidłowo, rozdzielczość jest dobra. W warunkach nocnych także jest poprawnie – obserwowałem świąteczne dekoracje na ulicach, latarnie, iluminacje budynków, Księżyc i rozgwieżdżone niebo. Gwiazdy są punktowe a ich kolory właściwe.
Szukając nieco na siłę, lekką AC można znaleźć na cienkich gałązkach na tle nieba, ale w przy obserwacji ptaków w parku czy nad wodą jest ona niemal niezauważalna. Geometria także wydaje się prawidłowa.
Co może być problemem to dostrzegalność szczegółów w głębokim cieniu. Podglądałem na zmianę przez Ecotone i Nikona EII w pochmurny dzień wróble schowane w iglakach – tu kłania się mniejsza apertura i źrenica wyjściowa. Teoretyczna rozdzielczość i jasność Kamakury wobec EII to odpowiednio 87% i 82% , do tego dochodzi prawdopodobnie niższa transmisja.

Podsumowując tę krótką opinię muszę napisać, że lornetka dobrze spełnia swoje zadanie, jest przyjemna w użytkowaniu i dobra optycznie. Nie wykazuje żadnych rażących braków, a stosunek jakości do ceny wypada bardzo dobrze.

Opinia z 2015r

Dodaj komentarz