Steiner Navigator 7×30

Pole widzenia kątowe [stopnie]: 7.4
Pole widzenia liniowe [m/m]: 130/1000
Źrenica wyjściowa [mm]:4.3
Pryzmaty: Porro
Wymiary [mm]:123x165x56
Waga [g]: 518
Wodoodporność: do 2 m
Wypełnienie azotem
Wyjście na statyw: nie
Regulacja ostrości: indywidualna

Obudowa bardzo lekka a jednocześnie sprawia wrażenie pancernej, gumowanie poprawiające chwyt, dobre wyprofilowanie, przyjemna i ciepła w dotyku. Bardzo krótka i dość szeroka, płaska – klasyka Steinera. Wg producenta odporna na działania słonej wody, otarcia, promienie UV, kwas i olej.

Mieści się w przeciętnej kieszeni kurtki lub w udowej kieszeni spodni.

Bardzo wygodne, miękkie muszle oczne, łatwo je wywinąć do używania z okularami, można je także wykręcić co ułatwia czyszczenie. Zawory do uzupełniania azotu z ochronnymi „kapselkami”. Ogniskowanie indywidualne chodzi płynnie i z należytym oporem.

Zatyczki obiektywów bardzo dobrze trzymają, zamocowane na paskach. Pasek z zestawu cienki ale wystarczający przy tak lekkiej lornetce, można dokupić inny neoprenowy lub pływający. Lekko profilowany głęboki deszczochron, futerał z odłączanym paskiem na ramię OK– bez uwag. Cała lornetka i dołączone akcesoria w kolorze granatowym – ładnie. 10 lat gwarancji producenta.

Tradycyjne parametry lornetki żeglarskiej to 7×50 w układzie porro. Taka konstrukcja ma cały szereg oczywistych zalet ale także dwie wady w postaci rozmiarów i znacznej wagi. Także duża jasność klasyczniej pięćdziesiątki nie jest niezbędna w warunkach dziennych w jakich pływa większość amatorów wypoczynku na wodzie. Tu niemiecki potentat proponuje nam coś mniejszego, lżejszego i w sam raz dopasowanego do potrzeb miłośników mniejszych żaglówek, łódek wiosłowych, kajaków czy pontonów. Tak małą lornetkę można także przewiesić sobie przez ramię pływając na desce z żaglem czy popularnym od paru sezonów SUPie. Obiektywy 30 przy powiększeniu 7x dają źrenicę 4,3mm wystarczającą w warunkach dziennych niezależnie od pogody.

Właściwie jedynym poważniejszym mankamentem tej lornetki są pojawiające się czasem mgiełki od punktowych źródeł światła. Mogą być one dokuczliwe jeśli ktoś uprze się, by dzienną lornetką żeglarską obserwować w nocy latarnie w mieście czy podziwiać Księżyc – do tego raczej się nie przyda, choć obserwacje gwiazd można prowadzić.

Problem ustępuje natomiast gdy światło, nawet ostre, zostanie rozproszone. Steiner Navigator jest lornetką projektowaną do pracy na wodzie i w takich warunkach sprawuje się znakomicie. Odblaski znikają, używając lornetki nad wodą można nawet nie być świadomym występowania tego problemu. Obraz w centrum jest ostry i czysty – potrafi zaskoczyć wielu posiadaczy droższych od niej lornetek dachowych. Dużą przyjemność dają obserwacje ptaków wodnych, sprzyja temu znikoma AC oraz głębia ostrości i efekt 3D typowy dla konstrukcji porro. Jakość obrazu spada oczywiście na brzegu pola.

Fragment opinii z 2016r

Dodaj komentarz