Pentax Up 8×21 – test

Lornetkę do testu dostarczyła firma Ricoh Polska.

DANE TECHNICZNE:
odwrócona konstrukcja porro
pryzmaty ze szkła BaK-4
pole widzenia kątowe: 6,2 stopnia
pole widzenia liniowe: 108m/1000m
odstęp źrenicy: 13mm
wymiary: 110 x 83 x 48 mm
waga: 210g
gwarancja: 2 lata

cena: 229zł

Obraz
W centrum jest bardzo przyzwoicie- ostrość i kontrast zadowolą nie tylko dziecko, ale i początkującego użytkownika optyki obserwacyjnej.
Sytuacja pogarsza się powoli za połową pola widzenia. Widać to także na gwiazdach, które w centrum prezentują się ładnie punktowo, by dalej zamieniać się stopniowo w przecinki. Nie jest to oczywiście lornetka astronomiczna, ale można przez nią zerknąć w górę – zobaczymy zdecydowanie więcej niż gołym okiem. Księżyc prezentuje się bardzo ładnie, widać masę szczegółów, nie przeszkadza temu lekka poświata wywołana jasnym światłem. Światło w obiektywy jest właściwie jedynym poważniejszym problemem, dokuczliwym szczególnie w obserwacjach porannych i przed zachodem słońca. Pojawiają się wtedy mgiełki i spadki kontrastu. Przez resztę dnia nie będzie większych trudności.
Światło z boku czy zza pleców nie robi natomiast wrażenia na tej małej lornetce, jest to prawdopodobnie zasługą głęboko osadzonych obiektywów i odpowiednich powłok na okularach.
Największy plus w opisywanej kategorii należy się za dobrą kontrolę aberracji chromatycznej, będącej zmorą wielu, nie tylko budżetowych konstrukcji. Brawo.

Materiały i mechanika
Lornetka została wykonana z zaskakująco dobrej jakości tworzyw sztucznych, starannie dociętych i przyklejonych. Testowy egzemplarz jest granatowy z czarnymi wstawkami, można także wybrać inne wersje kolorystyczne.
Dostosowanie rozstawu okularów (55-74mm) wymaga odrobiny siły, dzięki czemu nie zmieni się on samoistnie nawet gdy lornetkę nosimy w kieszeni. Ogumowane muszle oczne (30mm, soczewka 15mm) są wysuwane i blokuję się w położeniach skrajnych, można też wybrać wartość pośrednią.
Korektę dioptryczną ustawiamy przekręcając prawy okular. Wymaga to nieco siły, dodatkowo w położeniu zerowym mamy wyraźny klik, co ułatwia regulację i zapobiega przypadkowemu przestawieniu.
Pokrętło ostrości, szerokości kciuka dorosłej osoby, jest karbowane, wygodne i precyzyjne. Ogniskowanie zrealizowano poprzez ruch obiektywów, podobnie jak w testowanym wcześniej modelu Papilio.


Ergonomia i akcesoria
Up 8×21 to jedna z najmniejszych lornetek dostępnych na rynku.
Została zaprojektowana dla dzieci, ale także dorosły nie będzie miał problemów z jej obsługą, choć Pentax dosłownie ginie w dłoni. Jest zwyczajnie wygodna i nie sprawia problemów podczas użytkowania, co nie jest oczywiste w tej klasie cenowej.
W komplecie dostajemy dobrze trzymające osłony okularów, pasek na szyję i futerał typu kabura.

Podsumowanie
Pentax Up 8×21 nie jest zabawką -to prawdziwa lornetka zaprojektowana dla dzieci, której jedyną poważniejszą wadą jest małe pole widzenia.  Jeśli to nam nie przeszkadza, zdecydowanie warto rozważyć jej zakup. Wydając zaledwie 230 zł otrzymujemy całkiem przyzwoity obraz, zaskakująco dobre materiały i mechanikę, dobrą ergonomię.

Zalety
– niezły obraz w centrum
– bardzo dobre materiały
– bardzo dobra mechanika
– znikoma aberracja chromatyczna
– niewielki rozmiar i waga
– atrakcyjna cena

Wady
– małe pole widzenia
– mały odstęp źrenicy
– odblaski pod słońce

8 myśli na temat “Pentax Up 8×21 – test”

 1. Dzięki za fajny test. Myślałem że pentax mocno oberwie a tu proszę. Użytkuje od kilku lat model UCF M 8×21. Lornetka b. pożyteczna,maleństwo dobre do kieszeni i do zerkania sobie na spacerze w parku. Optyczne oczywiście wymięka przy lor. z większym obiektywem, jasność i kolory pozostawiają wiele do życzenia, ale jest ostra a to najważniejsze. Trochę na początku się z nią męczyłem ( jak autor zauważył została zaprojektowana z myślą o dziecięcych a nie męskich dłoniach), opanowałem to zapierając palec wskazujący o czoło. Po doświadczeniach z odwróconym porro olympisa i nikona i pentaxsa jestem zdania ze te ostatnie maja najlepsza ergonomie. Mimo ze ma swoje lata mechanika działa bardzo poprawnie, szczególnie pokretlo ostrości mi odpowiada no nie ma luzu i nie jest agresywne.

  1. Moja technika to trzy palce na górze, kciuk wiadomo, a mały palec pod obiektywem. Wygodnie i stabilnie.
   Druga ręka wolna.

 2. Zważywszy na cenę Pentax prezentuje się całkiem sensownie. W porównaniu z klasą Aculaona 7×35 obraz będzie mniej ostry i kontrastowy (i oczywiście przede wszystkim dużo ciemniejszy) ale nie na tyle zły, żeby nie można było sobie trochę przez nią popatrzeć. W porównaniu do sporo droższego Nokona Sportstara 8×25 Pentax powinien wypaść lepiej – nie porównywałem bezpośrednio ale wspomnienia związane z Nikonem mam bardzo złe. Pozytywnie zaskakuje ergonomia Pentaxa – lornetka fajnie leży w rękach. Momentami miałem problem co z robić z… nosem, ale problem występował tylko kiedy patrzyłem z pozycji siedzącej z lekko odchyloną głową. Fajną sprawą jest to, że okulary rozchylają się symetrycznie – rozstaw dobiera się szybko i intuicyjnie. Myślę, że jako lornetka dla dziecka Pentax może sprawdzić się fajnie. Jako lornetka dla dorosłego też daje radę. Jeśli ktoś szuka pierwszej i jedynej lornetki to radziłbym jednak na początek kupić coś pełnowymiarowego – choćby wspomnianego wcześniej Aculona 7×35 czy opisywanego równolegle przez m-daya Opticrona 6.5×32.

  1. Jeśli chodzi Ci o mojego Sportstara, to to była dziesiątka. Ja przez ósemkę nie patrzyłem, a to może robić jakąś różnicę.

 3. Jak zauważył leniwiec symetrycznie rozchylane okulary to klucz do dobrej ergonomii pentaxsa. Ta cecha konstrukcji, zapewne opracowana i zastrzeżona przez pentaxsa, wyróżnia oraz daję przewagę odwróconym porro tego producenta nad konkurencją.

 4. M-day, miałem na myśli ósemkę – kiedyś miałem okazję skonfrontować ją z jakimś Actionem EX. Była po prostu nieostra i niekontrastowa – myślę, że na podobnym poziomie jak 10

  LXV, stabilizowane Canony chyba też tak mają (pytanie do m-daya 😉 ). Na pewno i IS 10×30 o oba małe Pentaxy (UP i Papilio) ergonomicznie bardzo mi odpowiadały.

 5. wcześniej nie zwracałem uwagi na lornetki tego typu , uważam że 8×30 to absolutne minimum ….. a tu masz, popatrzyłem i jest spoko , nie będę się rozwodził nad wadami i zaletami ale jedno wg mnie jest pewne , tania mała, lekka i daje radę 🙂

 6. Zastanawiałem się czy warto wyjmować 8×21 z szafy, czy Mariusz będzie uprzejmy podnieść ją do oczu, a oglądał ją chyba najdłużej ze wszystkich dostępnych modeli.

Dodaj komentarz