Swarovski DF 8x30W O GA STP – test

Lornetkę do testu dostarczyła firma Lanius-Books


DANE TECHNICZNE:
Pole widzenia 7.8°
Pole widzenia liniowe 136m/1000m
Odstęp źrenicy 12mm
Minimalna odległość ostrzenia 3m
Korekta dioptrii ±5 dpt
Ostrzenie indywidualne
Transmisja 96%
Rozstaw okularów 56-72mm
Temp. Pracy -25°/+55° C
Temp. Przechowywania -30°/+70° C
Wodoszczelność do 4m
Wymiary 114/160/53mm
Waga 540 g
Gwarancja: 10 lat

Nie kupimy tego modelu w europejskich sklepach – był przygotowany na rynki Bliskiego Wschodu, przez pewien czas oferowany także w Skandynawii.


Obraz
Przykładając lornetkę do oczu trzeba uważać na co się patrzy -Swarovski tnie metal, kamień i szkło, oraz wszystko inne na co skierujemy wzrok, niezależnie od miejsca, pogody i czasu. Mimo „dziennej” źrenicy, mały Jastrząb (niem. Habicht) doskonale radzi sobie w warunkach, w jakich do tej pory nie pomyślałbym nawet o wyjęciu lornetki 8×30.
Mamy tu do czynienia z najwyższej klasy optyką, świetnymi powłokami i starannym wykończeniem wnętrza, co daje obraz jak marzenie. Tradycyjna dla konstrukcji porro przestrzenność i plastyka zyskuje jeszcze dzięki bardzo dużej głębi ostrości, większej chyba nawet niż w Fujinonie FMT-SX 7×50.

Pisałem ostatnio o porównaniu z Zeissem Terra ED 10×42, którego Swaro zostawił w pobitym polu podczas obserwacji dziennych na dystansie 300-500m, jak i wieczornych z odległości kilkudziesięciu metrów. Podobnie rzecz się miała z Nikonem 8×40, który pokazał mniej podczas obserwacji zmierzchowych, mimo blisko dwukrotnie większej źrenicy wyjściowej.
Poza wspomnianą ostrością i jasnością, Swarovski oferuje świetny kontrast i biel, o jaką trudno w innych lornetkach.

Wracając na ziemię, trzeba odnotować kilka drobnych wad.
AC -widać ją, jak chyba w wszystkich lornetkach porro, nie ma ona jednak dużego wpływu na odbiór całości.
Podczas obserwacji przy niskim słońcu pojawiają się czasem lekkie mgiełki, ale poza obszarem nimi objętym jest nadal idealnie, niemal nigdy nie dochodzi do spadku kontrastu w pozostałej części pola widzenia.
W nocne niebo można popatrzeć, choć tu Nikon 8×30 EII wypada lepiej. Obserwacje astro to też jedyne chwile gdy przeszkadzała mi skala odległości w prawym torze optycznym.
Spadek ostrości występuje z dala od centrum, obraz jest użyteczny w całym polu widzenia.

Materiały i mechanika
Lornetka którą otrzymałem do testów powstała na bazie modelu Habicht. Od innych z tej serii różni ją indywidualny system ustawiania ostrości oraz podziałka odległości w prawym torze optycznym.
Korpus jest oczywiście metalowy, lakierowany, powleczony solidną warstwą gumy, która zabezpiecza lornetkę oraz poprawia pewność chwytu.
Muszle oczne dość małe jak na obecne standardy i oczywiście nieregulowane – wynika to z założenia jakim jest trwałość i niezawodność konstrukcji. Podobne rozwiązanie znajdziemy w żeglarskich i myśliwskich lornetkach porro marki Steiner. Ustawianie ostrości jak i mostek działają równo, gładko i z właściwym oporem, czyli tak jak powinny.


Ergonomia i akcesoria
Jak przystało na markę premium cały komplet jest elegancki i funkcjonalny. Dwuczęściowy kartonik z wytłaczanymi napisami, miękki futerał typu kosmetyczka, dobrany kolorystycznie pasek i głęboki deszczochron z firmowym logo. Zatyczki obiektywów, co szczególnie ważne w lornetce terenowej, są zamocowane do obudowy i założone dobrze chronią optykę.
W pudełku znajdziemy także kartę z danymi technicznymi i instrukcją korzystania z siatki odległości, więcej materiałów można pobrać ze strony producenta.
Lornetka jest bardzo lekka i poręczna, dobrze leży zarówno w dużych męskich dłoniach, jak i w damskich czy kilkuletniego dziecka. Ogniskowanie indywidualne i bardzo duża głębia ostrości sprawiają, że przy obserwacjach na dystansach powyżej kilkunastu metrów lornetka jest zawsze gotowa do pracy i pokazuje ostry obraz bez konieczności jakiejkolwiek regulacji.

Podsumowanie
Fantastyczna optyka w lekkiej i poręcznej obudowie odpornej na warunki terenowe, a przy tym kolekcjonerski rarytas. Swarovski 8x30W pokazuje miejsce w szeregu wielu droższym, współczesnym modelom. Dla mnie stała się wzorem ostrości, kontrastu i transmisji.

Zalety
– obraz
– mechanika
– ergonomia
– akcesoria

Wady
– nie jest już produkowana
– trzeba zdejmować okulary do obserwacji

Rekomendowane zastosowania:
turystyka piesza i rowerowa
obserwacje ptaków
uniwersalna lornetka terenowa

PS
Otrzymałem ją z innymi kolekcjonerskimi klasykami, ale traktować 8x30W tylko jak eksponat to jak postawić 911 turbo w muzeum zamiast cieszyć się każdym kilometrem za kierownicą.
Przez ostatnie dwa tygodnie niemal nie rozstawałem się z tą lornetką.

polecam wzrokowiec.com


10 myśli na temat “Swarovski DF 8x30W O GA STP – test”

 1. Z urody to tej lornetki raczej bym nie kupił. Tutaj rozumiem nabywców roof. Porro Swarka to spotkanie z historią.

  1. Guma w rzeczywistości nie wygląda tak źle jak na zdjęciach, niektórym się nawet podoba bardziej od wersji cywilnej. Lornetka jest naprawdę mała i zgrabna – co chciałem pokazać fotografując ją w dłoni. Może jeszcze uda mi się zrobić lepsze fotki.

   Za to optyka……..

 2. Fajna lornetka, wygląd, transmisja-optyka i waga robią wrażenie. Porównanie wizualne do nikona E II jak najbardziej uzasadnione, gdzie również mamy świetną optykę i ponoć najlepiej sprzedającą się lornetkę nikon :).

 3. Celowo nie czytam tekstu i komentarzy przed dodaniem swojego. Dla mnie ta lornetka to cud świata, obraz krystaliczny, kontrastowy, naprawdę widoczny skok ostrości w stosunku do tego co do tej pory oglądałem. Zaczyna tracić ostrość póóóźno, gdzieś ok. 75% promienia pola widzenia i ostrość jest użyteczna do samej granicy pola. Tak jak Noctivid 10×42 mnie nie zachwycił, to Swarek rzucił mnie na kolana. Zbieram na takiego tylko bez celownika.

 4. mam tak samo jak m-day tylko może nie tak entuzjastycznie , do zalet dodałbym efekt 3D lepszy niż EII ( chyba dzięki głębi ostrości) widocznie jaśniejsza i o lepszym kontraście niż EII 8×30 , celownik powoduję spadek atrakcyjności obrazu 🙂

  M.

 5. Mam swój egzemplarz 🙂 i w pełni potwierdzam co napisał w teście Marlut, optyka rewelacyjna pod każdym względem łącznie z efektem 3D, w nocy z powodzeniem dorównuje zeiss conqest HD 8×42, choć niekiedy pokazuje trochę mniej szczegółów. Jak dla mnie najlepsza lornetka 8×30 ever, do tego rarytas bardzo trudny do kupienia. Krzyż (celownik) w prawym okularze dla mnie nie taki dokuczliwy, widać go głównie przy patrzeniu na większe odległości. Oddzielne ustawianie ostrości zajmuje trochę więcej czasu, ale jak już się trafi w sweet point, uśmiech nie schodzi z twarzy, do tego spoglądaniu przez tą lornetkę towarzyszy mi błoga niczym nie zmącona przyjemność oglądania świata, co nie zapewniają w takim stopniu lornetki dachowe nawet Swarki.

   1. Im dłużej przez nią patrzę tym bardziej mi się podoba, również zdecydowanie potwierdzam, że lepszej lornetki klasy 8×30 nie spotkałem.

Dodaj komentarz